Skocz do zawartości

Zdjęcie

Transfer Składek Z Polski-Invalidity Pension

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

Offline #1 cepiel63

cepiel63

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 16 kwiecień 2012 - 19:52

Witam serdecznie.
Mam poważny problem z urzędem prawie dwa lata temu mialem wypadek w pracy,pobierałem Illness benefit,ale zamkneli bo nie mialem opłaconych wszystkich składek,miałem 176 Udałem się do citizens informations.Tam powiedzieli ,żebym złożył wniosek Invalidity Pension bo pracowałem w Polsce 10 lat i odprowadzalem skladki, (jestem tu 6 lat ) .Wypelnilem wniosek napisalem w wniosku ,że pracowalem w polsce wyslalem wraz z informacja z zus-u ,(przetłumaczoną) ,ze bylem zatrudniony tam i tam od tego do tego.Czyli mam Lącznie więcej składek. Dostałem wczoraj odpowiedz po czterech miesiącach ,że nie przysługuje mi te świadczenie,bo mam tylko 176 a trzeba mieć 260 (aż tyle im zajeło przeglądnięcie wniosku).Ale ja przecież pracowałem w Polsce aż do samego wyjazdu.z tego co wyczytałem to powinni połączyć składki z Polski z tymi tutaj.Nie wiem co myślec,może dlatego ze było to 6 lat temu?.
Co mam dalej robić? Proszę o każdą pomoc-podpowiedz.
Dziękuję
Oto tresc decyzji

I have examined your application for Invalidity Pension and have now made a decision based on the information available. This pension is payable to an insured person who satisfies certain Social Insurance (PRSI) contribution conditions and who is permanently incapable of work.

A contribution condition for Invalidity Pension is that the person must have at least 260 contributions paid at A, E or H rate, since first starting work.

According to the Department's records you have only 176 such contributions paid.

I have, therefore, decided that you are not entitled to Invalidity Pension from 05/12/2011.

Offline #2 Baila

Baila

provocateur

• Użytkownik forum
  • 1446
  • PipPipPipPipPip
  • 4013 postów

Napisano 16 kwiecień 2012 - 20:16

Co na to sekcja od Disability Allowance- chyba ten byłby bardziej odpowiedni w Twoim przypadku.

A ze skargą to do Ombudsamana bym poszła.
"Kobieta nigdy nie wie, czego chce, ale nie spocznie, dopóki celu nie osiągnie"

Offline #3 aguleczka79

aguleczka79

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 5
  • PipPip
  • 330 postów
  • Gadu-Gadu: 4055252
  • Miejscowość:Kildare

Napisano 16 kwiecień 2012 - 21:45

Witam
ja jakiś miesiąc temu zmagałam się z podobną sytuacją, raz decyzja negatywna że za mało składek, ściągnęłam składki z Polski , przesłałam im i za 2 tyg znowu decyzja negatywna że składek za mało. Opadły mi ręce , bo nawet na chłopski rozum miałam składek nawet więcej niż potrzeba. Pojechałam do biura doradczego, na miejscu przy mnie wyliczyli wszystko i zgodzili się ze mną że jednak to ja mam racje i decyzję są błędne. Facet przy mnie zadzwonił do socjala , łączyło go może z 20 min ale w końcu jakaś Pani odebrała, wytłumaczył jej jak krowie na pastwisku że w tym roku tyle składek , w tym tyle i że jestem członkiem Uni Europejskiej i mi się należy. Pani chwile coś pomarudziła pod nosem, chyba sama jeszcze sobie liczyła i po chwili powiedziała że to jakieś niedopatrzenie i że mam czekac na nową decyzje. Po dwóch tygodniach dostałam cały zwrot i bieżący zasiłek. Także głowa do góry i nie czekaj z założonymi rękami tylko działaj. Już tak w tym kraju bywa że czasem strasznie pobieżnie analizują dokumenty. Pozdrawiam

Teraz się doczytałam o warunkach i wydaje mi się że Tobie czas pobierania zasiłku się skończył :
Okres wypłacania zasiłku chorobowego

Osoby, które od chwili podjęcia pierwszej pracy mają opłacone składki PRSI za 260 tygodni, mogą być uprawnione do otrzymywania zasiłku chorobowego przez cały okres niezdolności do pracy, do czasu ukończenia 66 lat.Od stycznia 2009 r. osoby, które mają opłacone składki PRSI za co najmniej 260 tygodni, mogą otrzymywać zasiłek chorobowy przez okres maksymalnie 2 lat. Zmiana ta nie dotyczy osób, którym przyznano zasiłek chorobowy przed tą datą.
Osoby, które mają opłacone składki PRSI za okres od 104 do 259 tygodni, mogą być uprawnione do otrzymywania zasiłku chorobowego przez okres do 52 tygodni. Po zakończeniu tego okresu, aby ponownie uzyskać prawo ubiegania się o zasiłek chorobowy, wymaga się opłacenia kolejnych 13 składek PRSI (lub mniejszej ich liczby, jeżeli łączna liczba opłaconych składek PRSI wyniesie wówczas 260).

Offline #4 cepiel63

cepiel63

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 09:40

Co do zasiłku chorobowego to sie zgodze,ale tu chodzi o Invalidity Pension i jesli mam oplaconych 260 składek to by przyznali, a ja mam 176 ale pracowalem w Polsce do samego wyjazdu , odprowadzałem składki i oni powinni mi zsumowac,ale tego nie zrobili,wydali decyzje odmowna,czekałem 4 miesiące ,a wydaje mi sie ze oni powinni sami sciagnąc skladki jezeli napisalem,w wniosku,w odpowiedniej rubryce ze pracowalem w Polsce ostatnie 10 lat,podałem dokładnie gdzie i kiedy.
Aguleczka 79 jak sciągnełas te skladki z Polski?
W citizens informations powiedziała pani ,ze moge wystąpić o Disability Allowance ,ale w moim przypadku z uwagi na fakt że pracowałem w Polsce to lepszą opcją będzie Invalidity Pension.Teraz złoże wniosek
o Disability Allowance a co z tymi 4 miesiącami co czekalem,i znów będe czekał .Nie wiem czy się odwoływać?.Czy składać wniosek o Disability Allowance?
A na dodatek na końcu ich odmownej decyzji jest jest pouczenie .

Jeżeli ten zapis PRSI wydaje ci się być niekompletna, prosimy napisz do mnie na podany wyżej adres podając szczegóły swojej historii zatrudnienia w Irlandii i za granicą, i zbadam sprawę dalej. Jeśli okaże się, że masz prawo do wystarczających składek, ta decyzja zostanie poddana przeglądowi w świetle tych dowodów.

Offline #5 Cairde

Cairde

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 18 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 11:15

Witam,

Urzad w Irlandii powienien sie skontaktowac z ZUS, poniewaz w przypadku Invalidity skladki mozna laczyc, ma Pan racje.
Mozna zadzwonic do Invalidity Pension section i porozmawiac. Ma prawo do odwolania sie do decyzji. Mozna napisac prosbe do IP Section o 'review' ze wzgedu na to niedopatrzenie.

W miedzyczasie, jesli Pan nie ma sie z czego utrzymac mozna sie udac do Lokalnego Health Centre - do Community Welfare - i aplikowac o Suplementary Welfare Allowance.

Jesli potrzebuje Pan wiecej informacji i pomocy w kontaktowaniu sie z urzedem prosze o kontakt:

Emilia Marchelewska
organizacja Cairde - udzielamy darmowej pomocy w dostepie do sluzby zdrowia i pomocy socjlanej w Irlandii
018552111

Offline #6 aguleczka79

aguleczka79

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 5
  • PipPip
  • 330 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 12:35

Co do zasiłku chorobowego to sie zgodze,ale tu chodzi o Invalidity Pension i jesli mam oplaconych 260 składek to by przyznali, a ja mam 176 ale pracowalem w Polsce do samego wyjazdu , odprowadzałem składki i oni powinni mi zsumowac,ale tego nie zrobili,wydali decyzje odmowna,czekałem 4 miesiące ,a wydaje mi sie ze oni powinni sami sciagnąc skladki jezeli napisalem,w wniosku,w odpowiedniej rubryce ze pracowalem w Polsce ostatnie 10 lat,podałem dokładnie gdzie i kiedy.
Aguleczka 79 jak sciągnełas te skladki z Polski?
W citizens informations powiedziała pani ,ze moge wystąpić o Disability Allowance ,ale w moim przypadku z uwagi na fakt że pracowałem w Polsce to lepszą opcją będzie Invalidity Pension.Teraz złoże wniosek
o Disability Allowance a co z tymi 4 miesiącami co czekalem,i znów będe czekał .Nie wiem czy się odwoływać?.Czy składać wniosek o Disability Allowance?
A na dodatek na końcu ich odmownej decyzji jest jest pouczenie .

Jeżeli ten zapis PRSI wydaje ci się być niekompletna, prosimy napisz do mnie na podany wyżej adres podając szczegóły swojej historii zatrudnienia w Irlandii i za granicą, i zbadam sprawę dalej. Jeśli okaże się, że masz prawo do wystarczających składek, ta decyzja zostanie poddana przeglądowi w świetle tych dowodów.

Wystarczy wyslać wniosek o wydanie składek, do właściwego dla Ciebie Zusu, i upoważnienie dla kogoś z rodziny kto będzie mógł pismo odebrac za Ciebie. Ja od momentu wysłania wniosku z irlandii równo za 3 tyg miałam składki w ręce. Natomiast jeśli wystąpi o nie tutejszy urząd to możesz czekać i do pół roku nawet.

Offline #7 rainka73

rainka73

Działacz

• Użytkownik forum
  • 2
  • PipPipPipPip
  • 1586 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 12:52

mnie bardziej zastanawia w jaki sposob po 4 latach (zakladam) masz tylko 176 skladek??? powinienes ich miec 52*4=208 ...., no chyba, ze w ciagu tych 6 la tutaj pracowales tylko 1,5 roku ...

owszem skladi z PL mozna laczyc i maja obowiazek je przyjac ... mniej wiecej 10 lat skladek z PL to 5 lat tutaj ...

a w tych urzedach trzeba im CZARNO NA BIALYM podac wszystko i nie na telefon, a sciaganie skladek z PL plega na wypelnieniu odpowiedniego formularza przez ZUS, ktory ZUS odsyla do urzedu ... bo sama informacja o byciu zatrudnionym to NIC ... musza miec czarno na bialym jaie byly okresy skladkowe = ilosc skladek ...

Offline #8 kate0068

kate0068

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 17
  • Pip
  • 116 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 18:14

Nowicjusz napisalam do Ciebie prywatna wiadomosc jak to zalatwiac,mam nadzieje ,ze odczytales.Ja przechodzilam przez to samo, jest to dluga i kreta droga.

Nowicjusz napisalam do Ciebie prywatna wiadomosc jak to zalatwiac,mam nadzieje ,ze odczytales.Ja przechodzilam przez to samo, jest to dluga i kreta droga.

Offline #9 cepiel63

cepiel63

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 18:46

Jak wygląda taki wniosek do ZUS bo im wiecej czytam to wiem, że nic nie wiem,czarna magia jedni piszą na forach że z Wojewódzkiego Urzedu Pracy formularz E-301 zadzwoniłem tam Pani powiedziala że nie formularz E-301 tylko U-1 dzwoniłem do zus oni nie wiedzieli o co mi chodzi choć wyjasniłem im ,że chodzi mi o wydanie skladek. To w końcu z ZUS czy WUP?.Kiedyś wysłałem pismo do ZUS bo wyczytałem, ze potrzebny formularz to E-104 -(ręce opadaja) to przysłali mi informację,że byłem zgłoszony od dn. takego do takiego do ubezpieczen społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego jako osoba zatrudniona na umowę o prace, i tyle Nie miałem żadnych składek w ręce ,jak napisała szczęściara Aguleczka 79.Jak sformułować taki wniosek? Czy jest jakiś formularz ,żeby znów nie przysłali mi jakiegoś badziewia. Jak sformułowane jest te pismo z zus ze składkami,jak wygląda,mase pytań stoję w miejscu
Proszę o pomoc żebym znów nie błądził,może ktoś w końcu doradzi i pójdę własciwą drogą i otrzymam te składki z Polski.Bo jak będzie robił to tutejszy urząd to będe czekał i czekał (po czterech miesiącach raczyli zajrzeć do mojego wniosku)

Dziękuję Kate0068 odczytałem wiadomość odezwe sie do Ciebie jutro

Użytkownik cepiel63 edytował ten post 17 kwiecień 2012 - 19:07

Offline #10 grzegorzwl1

grzegorzwl1

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 118
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 21:29

owszem skladi z PL mozna laczyc i maja obowiazek je przyjac ... mniej wiecej 10 lat skladek z PL to 5 lat tutaj ...

...

a możesz rozwinąć czemu to tak na połowę dzielą

Offline #11 arturb28

arturb28

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 8
  • Pip
  • 47 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 21:35

Zanim będziesz się odwoływać od decyzji upewnij się jakie będą zasady udzielania Invalidy pension. Aby się nieokazało że zaliczą Tobie całość tj 10 lat z Polski plus 3.5 roku Irlandia i wyliczą to: całość daje 13 lat 30% renty płaci Irlandia 70% Polska (70% z dajmy 1000zł = 700zł ). Ja osobiście starałem się o transfer skladek z Polski - potrzebowałem aby mieć chorobowe przez dwa lata; obecnie mam disability allowance - brakowało mi 20 stamps. W trakcie załatwiania transferu mialem chorobowe zawieszone ale korzystałem z SWA.

Offline #12 arturb28

arturb28

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 8
  • Pip
  • 47 postów

Napisano 20 kwiecień 2012 - 13:52

Pro Rata Pension Calculation

The number of Irish Contributions divided by the total of Irish and contributions paid outside Ireland and multiplied by the current personal weekly rate

This figure is then rounded up to the nearest partial rate in payment at time of calculation.

Example:

Irish Contributions = 300
Contributions paid outside Ireland = 100
Total Contributions = 400

300 is divided by 400 and multiplied by the weekly personal rate of Invalidity pension (currently ?201.50) which equals ?151.12. This figure is rounded up to ?155, the nearest partial rate.

Where a qualified adult allowance is also payable this is added to the personal rate for pro-rata purposes

http://www.welfare.i...invalidity.aspx

Offline #13 aguleczka79

aguleczka79

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 5
  • PipPip
  • 330 postów

Napisano 20 kwiecień 2012 - 17:49

Jak wygląda taki wniosek do ZUS bo im wiecej czytam to wiem, że nic nie wiem,czarna magia jedni piszą na forach że z Wojewódzkiego Urzedu Pracy formularz E-301 zadzwoniłem tam Pani powiedziala że nie formularz E-301 tylko U-1 dzwoniłem do zus oni nie wiedzieli o co mi chodzi choć wyjasniłem im ,że chodzi mi o wydanie skladek. To w końcu z ZUS czy WUP?.Kiedyś wysłałem pismo do ZUS bo wyczytałem, ze potrzebny formularz to E-104 -(ręce opadaja) to przysłali mi informację,że byłem zgłoszony od dn. takego do takiego do ubezpieczen społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego jako osoba zatrudniona na umowę o prace, i tyle Nie miałem żadnych składek w ręce ,jak napisała szczęściara Aguleczka 79.Jak sformułować taki wniosek? Czy jest jakiś formularz ,żeby znów nie przysłali mi jakiegoś badziewia. Jak sformułowane jest te pismo z zus ze składkami,jak wygląda,mase pytań stoję w miejscu
Proszę o pomoc żebym znów nie błądził,może ktoś w końcu doradzi i pójdę własciwą drogą i otrzymam te składki z Polski.Bo jak będzie robił to tutejszy urząd to będe czekał i czekał (po czterech miesiącach raczyli zajrzeć do mojego wniosku)

Dziękuję Kate0068 odczytałem wiadomość odezwe sie do Ciebie jutro

To właśnie o formularz E-104 chodzi( jest to zaświadczenie dotyczące sumowania okresów ubezpieczenia) , przecież tam masz czarno na białym okresy składkowe podane. Ja właśnie we wniosku wpisywałam daty zatrudnienia w Polsce, żeby łatwiej było im znaleźć i to właśnie mi potwierdzili. Czyli np okres od.... do.... i symbol określający ryzyko ubezpieczenia czyli w moim przypadku A- tj. choroba i macierzyństwo. Kazdy miesiace pracy to z reguły 4 składki, więc ich sume już sobie wyliczają sami.

Offline #14 rainka73

rainka73

Działacz

• Użytkownik forum
  • 2
  • PipPipPipPip
  • 1586 postów

Napisano 20 kwiecień 2012 - 18:22

To właśnie o formularz E-104 chodzi( jest to zaświadczenie dotyczące sumowania okresów ubezpieczenia) , przecież tam masz czarno na białym okresy składkowe podane. Ja właśnie we wniosku wpisywałam daty zatrudnienia w Polsce, żeby łatwiej było im znaleźć i to właśnie mi potwierdzili. Czyli np okres od.... do.... i symbol określający ryzyko ubezpieczenia czyli w moim przypadku A- tj. choroba i macierzyństwo. Kazdy miesiace pracy to z reguły 4 składki, więc ich sume już sobie wyliczają sami.

obawiam sie, ze to nie takie wprost ze kazdy miesiac to 4 skladki ... niby teoretycznie tak, ale praktycznie ... nie do konca, bo wartosc skladek w PL jest mniejsza niz wartosc skladek w ROI...

dokladnie tego nie rozumiem, wiec nie wytlumacze, podobno po prostu jakos inaczej to przeliczaja, a czy to jest prawda to nie wiem :)

Offline #15 cepiel63

cepiel63

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 24 kwiecień 2012 - 10:20

Byłem w Citizens Information z tą decyzją odmowną i wystarczył jeden telefon Pani z CI do sociala żeby decyzję zmienili.mam wypełnić formę(którą po trzech dniach przysłali) social security regulations -certifikate concerning the insured persons insurance history. ,,W tym kraju kto pierwszy wstaje ten rządzi,,
Z autopsji wiem ,że tutaj trwa wszystko bardz długo i chciałem sam wystąpić o zaświadczenie z Polski.Zaświadczenie wydaje NFZ formularz E-104
Dzwoniłem do NFZ -Narodowy Fundusz Zdrowia,Pani poinformowała mnie ,że przepisy sie zmieniły.Nie możemy w chwili obecnej,osobiście wystąpić o zaświadczenie, o przebytych okresach ubezpieczenia,które jest wydawane w celach zsumowania okresów ubezpieczenia.Teraz występuje o takie zaświadczenie Social Welfare co może trwać bardzo długo.Zobaczymy

Użytkownik cepiel63 edytował ten post 24 kwiecień 2012 - 10:21

Offline #16 Nieznajoma 1980

Nieznajoma 1980

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 7
  • PipPipPip
  • 572 postów
  • Miejscowość:Co.Dublin/Swords
  • Zainteresowania:sport; muzyka; film; podroze; moda; życie ;-)

Napisano 24 kwiecień 2012 - 14:58

Byłem w Citizens Information z tą decyzją odmowną i wystarczył jeden telefon Pani z CI do sociala żeby decyzję zmienili.mam wypełnić formę(którą po trzech dniach przysłali) social security regulations -certifikate concerning the insured persons insurance history. ,,W tym kraju kto pierwszy wstaje ten rządzi,,
Z autopsji wiem ,że tutaj trwa wszystko bardz długo i chciałem sam wystąpić o zaświadczenie z Polski.Zaświadczenie wydaje NFZ formularz E-104
Dzwoniłem do NFZ -Narodowy Fundusz Zdrowia,Pani poinformowała mnie ,że przepisy sie zmieniły.Nie możemy w chwili obecnej,osobiście wystąpić o zaświadczenie, o przebytych okresach ubezpieczenia,które jest wydawane w celach zsumowania okresów ubezpieczenia.Teraz występuje o takie zaświadczenie Social Welfare co może trwać bardzo długo.Zobaczymy

..... a kiedy sie te przepisy zmieniły? ......... ..

Offline #17 cepiel63

cepiel63

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 26 kwiecień 2012 - 08:14

..... a kiedy sie te przepisy zmieniły? ......... ..

Nie wiem dokładnie, ale tak mi powiedziała poinformowała też,że informacja jest na ich stronie internetowej.Szukałem nie mogłem znaleść .Rozmowa była z NFZ

Offline #18 Nieznajoma 1980

Nieznajoma 1980

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 7
  • PipPipPip
  • 572 postów
  • Miejscowość:Co.Dublin/Swords
  • Zainteresowania:sport; muzyka; film; podroze; moda; życie ;-)

Napisano 26 kwiecień 2012 - 09:08

Nie wiem dokładnie, ale tak mi powiedziała poinformowała też,że informacja jest na ich stronie internetowej.Szukałem nie mogłem znaleść .Rozmowa była z NFZ

.........pierdoły ci powiedzieli bo im się nie chce tych spraw załatwiać przez telefon..........jak pójdziesz osobiście do 2ch tyg przyślą ci na podany adres .....nawet do IE ........

Offline #19 Betka

Betka

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 4
  • Pip
  • 52 postów

Napisano 26 kwiecień 2012 - 09:12

Witam,

Urzad w Irlandii powienien sie skontaktowac z ZUS, poniewaz w przypadku Invalidity skladki mozna laczyc, ma Pan racje.
Mozna zadzwonic do Invalidity Pension section i porozmawiac. Ma prawo do odwolania sie do decyzji. Mozna napisac prosbe do IP Section o 'review' ze wzgedu na to niedopatrzenie.

W miedzyczasie, jesli Pan nie ma sie z czego utrzymac mozna sie udac do Lokalnego Health Centre - do Community Welfare - i aplikowac o Suplementary Welfare Allowance.

Jesli potrzebuje Pan wiecej informacji i pomocy w kontaktowaniu sie z urzedem prosze o kontakt:

Emilia Marchelewska
organizacja Cairde - udzielamy darmowej pomocy w dostepie do sluzby zdrowia i pomocy socjlanej w Irlandii
018552111

Pani Emilio .jeśli moge chciałam zapytać czy mogę zadzwonić na ten numer .mam pare pytań ,a obawiam się że na tym forum zaraz mnie zjedzą dziwnymi komentarzam.

Offline #20 arturb28

arturb28

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 8
  • Pip
  • 47 postów

Napisano 26 kwiecień 2012 - 10:05

Ja ok rok temu załatwiałem druk E-104 ( wystarczy napisać podanie do Zus - do którego się należy)
Druk ten potrzebny mi byl do potwierdzenia okresu zatrudnienia w Polsce do chorobowego tutaj abym mogł być na nim do max 2 lat (i spokojnie oczekiwac na decyzje o disability allowance mając chorobowe) (i pewnie potwierdzali jego wiarygodność korespodencją SW - ZUS).
Dzwoniłem do Zus - Warszawa ( nr tel +4822 5693604 wewntętrzny 13 lub 50 lub 36) aby sie dowiedzieć jak to wyglada w przypadku renty w Polsce i jak to będzie wyglądało jesli pracowałem 1.5 roku z czego 6 miesięcy bylem na chorobowym - to irlandia policzy to że mam rok skladkowy czy 1.5 roku okres pracy (mam na mysli invalidity pension - renta skladkowa a tu mam 240 składek ( i o dziwo nic o tych potwierdzeniach nie wiedzą bo (tak mi powiedzieli) do chorobowego okresu zatrudnienia potwierdza Zus miejsca zamieszkania. W sprawie renty natomiast potwierdza ZUS - Warszawa i że jeszcze nie mieli do czynienia aby osoba z Irlandii starała się o transfer składek do renty składkowej. Rozmowa z osobą z Zus- Warszawa "odpowiedzialną za Irlandię" byla miła, czasem zabawna, pozbawiona wiedzy

PLka
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.