Skocz do zawartości

Child Benefiit

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

Offline #21 MBS

MBS

Life = online

• Użytkownik forum
  • 62
  • PipPipPipPipPip
  • 2837 postów

Napisano 05 październik 2010 - 16:20

mi tez nie przyszly dzis pieniazki z chb ;/
ok.3 tyg.temu wyslalam formularz ktory mi wyslali (niestety juz po terminie)
i tak sie zastanawiam czy dzwonic tam czy poczekac do nast.miesiaca?

pozdr.

ja też po terminie wysłałam, a to dlatego, że w Polsce 3 tyg byłam. wyjechaliśmy dokładnie dzień po dacie na tym druku. rozmawiałam z kimś tam w sekcji ChB i powiedzieli, żebym dołączyła jakieś bilety, lub wydruki z maila potwierdzające lot i krótką notatkę, że byłam na wakacjach. pieniądze są na koncie, choć myślałam, że mimo wszystko będzie problem

Offline #22 Firefox

Firefox

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 86
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • Miejscowość:Dublin13

Napisano 05 październik 2010 - 16:20

Nie mowie ze jest w tym cos zlego ale swojego zdania nie zmienie ,cenie sobie i szanuje ludzi ktorzy sa na tyle zaradni zyciowo zeby byc w stanie zarobic i utrzymac swoje pociechy bez pomocy panstwa a jesli juz takowa jest traktuja ja tak jak w wymienionym przykladzie wakacje lub cos podobnego.Oczywiscie tyczy sie to rowniez innych narodowosci osobiscie mam znajomych Irlandczykow ktorzy za Chb oplacaja np rate za samochod
[/]Dołączona grafika

Offline #23 gemini43

gemini43

Dojrzala kretynka

• Użytkownik forum
  • 437
  • PipPipPipPipPip
  • 3498 postów
  • Gadu-Gadu: 7657719
  • Miejscowość:Dublin 24
  • Zainteresowania:Zycie,ostatnio nawet pozagrobowe...

Napisano 05 październik 2010 - 16:33

Nie mowie ze jest w tym cos zlego ale swojego zdania nie zmienie ,cenie sobie i szanuje ludzi ktorzy sa na tyle zaradni zyciowo zeby byc w stanie zarobic i utrzymac swoje pociechy bez pomocy panstwa a jesli juz takowa jest traktuja ja tak jak w wymienionym przykladzie wakacje lub cos podobnego.Oczywiscie tyczy sie to rowniez innych narodowosci osobiscie mam znajomych Irlandczykow ktorzy za Chb oplacaja np rate za samochod

Tak bardzo piekni.Tylko nie wiem czy zdajesz sobie sprawe z tego ze inwestycja panstwa w dzieci w efekcie polityki dlugoterminowej jest najlepsza inwestycja jaka mozna zrobic.Panstwo to my.Placisz podatki?Zapewne .Ja tez .Ale na starosc chcialabym aby ktos pracowal i placil swoje podatki ,po to abym ja mogla dostac emeryture.Chyba nie sadzisz ze skladki nawet PRSI pomoglyby ci dostac na starosc godziwa emeryture bez polityki zastepowalnosci pokolen?
A co do tego irlandczyka ,ktory jak twierdzisz z cb placil rate za samochod.I co jego dzieci glodowaly?Smiem watpic.
Z cb oplacil rate z reszty jaka mial w budzecie domowym utrzymal rodzine.I o to chodzi.
Grunt to rownowaga. :)

Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi...

Offline #24 czlowiekzlisciemnaglowie

czlowiekzlisciemnaglowie

Life = online

• Użytkownik forum
  • 324
  • PipPipPipPipPip
  • 3146 postów

Napisano 05 październik 2010 - 16:40

jeny jeszcze nigdy nic na kredyt nie kupilem i nie wyobrazam sobie jak mozna z zasilku raty placic za cos takiego jak samochód. zrozumialbym za szpital czy inne wydatki nie do przewidzenia, choc mam znajomych hehe niewazne jakiej narodowsci , nie mniej jednak on na zasilku job seeker czy jakims tam od prawie dwóch lat a ona w calej swoje karierze przepracowala 3 miesiace w tym kraju i poszli po kredyt do banku - jakiez bylo ich obuzenie gdy dostali decyzje odmowná, buahaha a wiecie poco mial byc kredyt dla bezdzietnej wówczas pary (malzenskiej) jezdzacej yarisem 2001 ?? oczywiscie na somochód, jakos sie nasze drogi rozeszly :)

Tak bardzo piekni.Tylko nie wiem czy zdajesz sobie sprawe z tego ze inwestycja panstwa w dzieci w efekcie polityki dlugoterminowej jest najlepsza inwestycja jaka mozna zrobic.Panstwo to my.Placisz podatki?Zapewne .Ja tez .Ale na starosc chcialabym aby ktos pracowal i placil swoje podatki ,po to abym ja mogla dostac emeryture.Chyba nie sadzisz ze skladki nawet PRSI pomoglyby ci dostac na starosc godziwa emeryture bez polityki zastepowalnosci pokolen?
A co do tego irlandczyka ,ktory jak twierdzisz z cb placil rate za samochod.I co jego dzieci glodowaly?Smiem watpic.
Z cb oplacil rate z reszty jaka mial w budzecie domowym utrzymal rodzine.I o to chodzi.
Grunt to rownowaga. :)

w duzej czesci sie z Tobá zgodze z wyjatkiem jak já nazywasz "równowagá" sa ludzie którzy tylko dlatego moga skalkulowac rate kredytunp. za samochód, tudziez sprzet do silowni , ze maja child benefit - a przyznaj ze to juz nie dokonca wporzadku bo gdyby child benefitu nie bylo to na rate by juz tez nie bylo.. no wiec? moim zdaniem nie wporzádku
It is better to be hated for what you are than loved for what you are not.

Offline #25 Firefox

Firefox

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 86
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • Miejscowość:Dublin13

Napisano 05 październik 2010 - 16:42

jeny jeszcze nigdy nic na kredyt nie kupilem i nie wyobrazam sobie jak mozna z zasilku raty placic za cos takiego jak samochód. zrozumialbym za szpital czy inne wydatki nie do przewidzenia, choc mam znajomych hehe niewazne jakiej narodowsci , nie mniej jednak on na zasilku job seeker czy jakims tam od prawie dwóch lat a ona w calej swoje karierze przepracowala 3 miesiace w tym kraju i poszli po kredyt do banku - jakiez bylo ich obuzenie gdy dostali decyzje odmowná, buahaha a wiecie poco mial byc kredyt dla bezdzietnej wówczas pary (malzenskiej) jezdzacej yarisem 2001 ?? oczywiscie na somochód, jakos sie nasze drogi rozeszly :)

w duzej czesci sie z Tobá zgodze z wyjatkiem jak já nazywasz "równowagá" sa ludzie którzy tylko dlatego moga skalkulowac rate kredytunp. za samochód, tudziez sprzet do silowni , ze maja child benefit - a przyznaj ze to juz nie dokonca wporzadku bo gdyby child benefitu nie bylo to na rate by juz tez nie bylo.. no wiec? moim zdaniem nie wporzádku

No coments :) Czyli jednak chyba mamy podobne podejscie do Chb :)
[/]Dołączona grafika

Offline #26 tarot

tarot

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPip
  • 280 postów
  • Miejscowość:sligo

Napisano 05 październik 2010 - 16:46

http://ec.europa.eu/...dex.htm#ireland :)

koniecznie zlozcie tam skarge na wstrzymanie zasilkow dla dzieci,mozecie tam dzwonic albo zlozyc skarge pisemnie.
U mnie zadzialalo piorunem w ciagu 5 minut mialam decyzje o nadplaceniu zaleglego benefitu :)

A te zaswiadczenia, ktore mamy wypelniac co 3 miesiace, wedlug mnie nie maja prawa bytu.
Przeczytajcie uwaznie warunki przyznawania child benefit.
Moze jestem w bledzie a wedlug mnie rowniez Irlandczycy powinni wypelniac te formularze ,chyba ze cos zle rozumiem.
Co wy o tym sadzicie?

Offline #27 czlowiekzlisciemnaglowie

czlowiekzlisciemnaglowie

Life = online

• Użytkownik forum
  • 324
  • PipPipPipPipPip
  • 3146 postów

Napisano 05 październik 2010 - 16:47

No coments :) Czyli jednak chyba mamy podobne podejscie do Chb :)

podobne to chyba mamy podejscie do zycia, bo stanowczo wole jezdzic leciwym czworokolem niz brac kredyt zeby tylek troche wygodniej wozic lub niedajboze zaimponowac sásiadom czy tez rodzinie wkraju,

Offline #28 gemini43

gemini43

Dojrzala kretynka

• Użytkownik forum
  • 437
  • PipPipPipPipPip
  • 3498 postów

Napisano 05 październik 2010 - 16:53

Nikt nie pisze tu o pasozytach.To nie ten watek.
W Irlandi naprawde nie trzeba kombinowac aby zyc po ludzku.Facet napisal ze byl zbulwersowany ze z cb Irlanndczyk oplacil rate za samochod.Logiczne jest ze gdyby nie oplacil z cb to oplacilby z innych dochodow.
Zastanawia mnie jednak skad przedmowca wie ze ten Irlandczyk oplacil rate wlasnie z cb?
Niezbadane sa sciezki jakimi podazaja nasi rodacy.Zaprawde. :)

Największą chlubą nie jest to, aby nigdy się nie potknąć, ale to, aby po każdym upadku dźwignąć się i stanąć na nogi...

Offline #29 czlowiekzlisciemnaglowie

czlowiekzlisciemnaglowie

Life = online

• Użytkownik forum
  • 324
  • PipPipPipPipPip
  • 3146 postów

Napisano 05 październik 2010 - 16:53

http://ec.europa.eu/...dex.htm#ireland :)

koniecznie zlozcie tam skarge na wstrzymanie zasilkow dla dzieci,mozecie tam dzwonic albo zlozyc skarge pisemnie.
U mnie zadzialalo piorunem w ciagu 5 minut mialam decyzje o nadplaceniu zaleglego benefitu :)

A te zaswiadczenia, ktore mamy wypelniac co 3 miesiace, wedlug mnie nie maja prawa bytu.
Przeczytajcie uwaznie warunki przyznawania child benefit.
Moze jestem w bledzie a wedlug mnie rowniez Irlandczycy powinni wypelniac te formularze ,chyba ze cos zle rozumiem.
Co wy o tym sadzicie?

zasadniczo powinni równiez potwierdzac zamieszkanie i aktywnosc zawodowa w irlandii, cóz taka uroda unii, mamy wolnosc wyboru gdzie mieszkamy i gdzie pobieramy swiadczenia oni równiez, wszyscy jestesmy obywatelami unii z tego punktu widzenia a poniewaz przeplyw informacji pomiedzy krajami unii kuleje i jeszcze dlugo kulal bedzie, pozwala on na wyludzanie swiadczen w kilku krajach unii jednoczesnie ( to przeciez glowne zrodlo utrzymania travelers). swoja droga co sie stanie jesli oboje rodziców straci prace w irlandii - w zasadzie nie sa juz aktywni zawodowo w tym kraju czy nadal im przysluguje prawo do CB, to tylko ciekawosc ...

Offline #30 pucia30

pucia30

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 90
  • PipPip
  • 473 postów

Napisano 05 październik 2010 - 16:57

A może ,wraz z powiekszeniem rodziny potrzebowali wiekszego samochodu, co?

Offline #31 kunki

kunki

Drapieżna z łasicowatych - kuna domowa oswojona

• Użytkownik forum
  • 556
  • PipPipPipPipPip
  • 4292 postów
  • Miejscowość:Ciarrai
  • Zainteresowania:Ostatnimi czasy czubek mojego nosa.

Napisano 05 październik 2010 - 17:04

(...)
Co wy o tym sadzicie?

A wedlug mnie maja prawo bytu.

Zasilek powienien otrzymywac rodzic, ktory jest rezydentem Irlandii (tutaj pracuje, badz pracy szuka), a nie rodzic, ktory kiedys nim byl, ale mu sie znudzilo i wrocil do kraju swego pochodzenia, nie informujac SW, ze na konto juz nie powinni przelewac 150 e miesiecznie :)
Myslisz, ze malo takich ludzi?
Myslisz, ze dlaczego to wprowadzili?
Dawno, dawno temu, takich listow sprawdzajacych nie wysylali, ale.... reszte dopowiedzcie sobie sami :)

(...)
swoja droga co sie stanie jesli oboje rodziców straci prace w irlandii - w zasadzie nie sa juz aktywni zawodowo w tym kraju czy nadal im przysluguje prawo do CB, to tylko ciekawosc ...

Jezeli dziecko przebywa z nimi na terenie wyspy zasilek otrzymuja nadal.
Jezeli jednak dziecko poza krajem, ktory wyplaca zasilek, wowczas traca dodatkowy przychod.
"...szał zakupów jest dla kobiet ważniejszy od szału miłosnego, (...) należy szmaciane kaprysy towarzyszek łoża spełniać bez jęku, gdyż dla dam owo posłuszeństwo zwyczajowi ciągłej zmiany skóry jest czymś więcej niż narkotykiem, więcej niż przymusem biologicznym - to kobiecy język niezbędny kobiecie do życia."

Jestem kobietą.
Mój nick pochodzi od słowa kuna i został tutaj użyty w postaci zdrobnienia, wyrażonego w trzeciej osobie liczby mnogiej.

"Moralne jest po prostu to, co nie rani innych. Życzliwość (...) podsumowuje wszystko".

Offline #32 biedrona1657

biedrona1657

biedroneczka

• Użytkownik forum
  • -38
  • PipPipPipPip
  • 1136 postów
  • Miejscowość:Irlandia
  • Zainteresowania:muzyka ,sport ,dobry film ,dobra ksiazka

Napisano 05 październik 2010 - 17:13

To ze dzieci sa w wieku szkolnym to nie powod aby nie sprawdzali.
Moje tez w wieku szkolnym (czworo)
A formulaz przychodzi co trzy miesiace.
Z jego tresci wynika ze weryfikuja czy nadal jestesmy rezydentami w IE.
Sa rubryki do podania nazwy szkoly lacznie z telefonem ,kazdego z dzieci.
Nie dostajesz ciesz sie.
Oby sie tylko nie okazalo z czasem ze nie masz CB a dostawalas z rozpedu bo ktos czegos nie dopatrzyl.
Normalnie wszyscy dostaja formulaze do odeslania.
Widocznie jestes wyjatkowa. :)

Kobieto ja chyba z piec miesiecy nie dostalam zadnego listu aby cokolwiek potwierdzic :D Nie czekam zacierajac rece az bedzie pierwszy wtorek miesiac. :D pewnie kiedys tez spotka mnie niespodzianka ,ze kasy nie bedzie .Wszystko jest do wyjasnienia i do zwrócenia .Maja taka metode tylko po to ,aby sprawdzic czy jak we wtorek kasy nie bedzie to zaczniesz dzwonic lub pójdziesz do swojej placówki hse i zapytasz o co biega .Nie stresujcie sie :) Co miesiac we wtorek temat CZY KTOS NIE DOSTAL CHB normalnie jak sepy :) A co do banku to zaden chb nie jest brany pod uwage wziecia kredytu lub jego splaty mimo tego ze jest gwarantowany co miesiac. Nie jestem wyjatkowa tylko mieszkam w malym miasteczku gdzie oficerek zna wszystkich ,a ze wiecznie po sklepach biegam wiec sie czesto spotykamy I nikt nie musi sprawdzac czy tu jestem bo mnie widac :) A poza tym wystarczy telefon do szkoly lub fax i wszystko wiedza .

Użytkownik popokatepek edytował ten post 05 październik 2010 - 17:20

Offline #33 Ronja

Ronja

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 13
  • Pip
  • 173 postów

Napisano 05 październik 2010 - 17:25

Ja ChB traktuje jako marna ulge podatkowa. Biorac pod uwage, ze w systemie podatkow progresywnych dzieci sa kompletnie transparentne, traktowane sa przez panstwo niemal jako fanaberia i luksus, to ChB stanowi niewygorowana pocieche, nie uwazasz?
To na co ludzie wydaja swoje pieniadze jest ich sprawa.

Offline #34 tarot

tarot

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPip
  • 280 postów
  • Miejscowość:sligo

Napisano 05 październik 2010 - 17:26

Jezeli dziecko przebywa z nimi na terenie wyspy zasilek otrzymuja nadal.
Jezeli jednak dziecko poza krajem, ktory wyplaca zasilek, wowczas traca dodatkowy przychod

Nie prawda.Dostaja albo wysokosc irlandzkiego chb,jezeli nikt nie pobiera na dziecko zasilku w miejscu jego zamieszkania,albo dostaje roznice pomiedzy tymi dwoma kwotami ,jezeli zasilek jest pobierany w miejscu zamieszkania dziecka.

Offline #35 gemini43

gemini43

Dojrzala kretynka

• Użytkownik forum
  • 437
  • PipPipPipPipPip
  • 3498 postów

Napisano 05 październik 2010 - 17:34

Kobieto ja chyba z piec miesiecy nie dostalam zadnego listu aby cokolwiek potwierdzic :) Nie czekam zacierajac rece az bedzie pierwszy wtorek miesiac. :) pewnie kiedys tez spotka mnie niespodzianka ,ze kasy nie bedzie .Wszystko jest do wyjasnienia i do zwrócenia .Maja taka metode tylko po to ,aby sprawdzic czy jak we wtorek kasy nie bedzie to zaczniesz dzwonic lub pójdziesz do swojej placówki hse i zapytasz o co biega .Nie stresujcie sie :) Co miesiac we wtorek temat CZY KTOS NIE DOSTAL CHB normalnie jak sepy :D A co do banku to zaden chb nie jest brany pod uwage wziecia kredytu lub jego splaty mimo tego ze jest gwarantowany co miesiac. Nie jestem wyjatkowa tylko mieszkam w malym miasteczku gdzie oficerek zna wszystkich ,a ze wiecznie po sklepach biegam wiec sie czesto spotykamy I nikt nie musi sprawdzac czy tu jestem bo mnie widac :) A poza tym wystarczy telefon do szkoly lub fax i wszystko wiedza .

Przysiegam.Jestem tu ponad 4 lata i nigdy jeszce powtarzam nigdy nie mialam problemu z cb.
I nie sprawdzam nie siedze w kazdy wtorek i nie wyczekuje.Ja wiem ze wplynie.A listy mam od jakiegos poltora roku co trzy miesiace.I co trzy miesiace odsylam zalaczone ,wypelnione formulaze.
Tyle w temacie
Wiecznie po sklepach biegasz powiadasz .Istna Ameryka stac Cie.
I nie nabijaj sie tu z ludzi dla ktorych moze cb to wazna pozycja w budzecie domowym.A ze pytaja i maja pretensje ze nie plynal?Maja racje.Maja przyznane i powinien byc.
Kto ma miekkie serce ten ma twarda doope
Wiecej szacunku.

Offline #36 kunki

kunki

Drapieżna z łasicowatych - kuna domowa oswojona

• Użytkownik forum
  • 556
  • PipPipPipPipPip
  • 4292 postów
  • Miejscowość:Ciarrai
  • Zainteresowania:Ostatnimi czasy czubek mojego nosa.

Napisano 05 październik 2010 - 17:36

Ja ChB traktuje jako marna ulge podatkowa. Biorac pod uwage, ze w systemie podatkow progresywnych dzieci sa kompletnie transparentne, traktowane sa przez panstwo niemal jako fanaberia i luksus, to ChB stanowi niewygorowana pocieche, nie uwazasz?
To na co ludzie wydaja swoje pieniadze jest ich sprawa.

Wlasnie to mialam napisac.
Placac podatki i otrzymujac child benefit, choc w jakiejs czesci odzyskuje przymusowa danine :)

Rzad mial pomysl, aby pracujacym, zarabiajacym obnizyc wysokosc zasilku dla dzieci.
Taka mala kara :)

Chyba jednak z ich planow nic nie wyjdzie
http://www.independe...st-2364626.html

Nie prawda.Dostaja albo wysokosc irlandzkiego chb,jezeli nikt nie pobiera na dziecko zasilku w miejscu jego zamieszkania,albo dostaje roznice pomiedzy tymi dwoma kwotami ,jezeli zasilek jest pobierany w miejscu zamieszkania dziecka.

:)
No popatrz, a ja uwazam, ze Ty piszesz nieprawde :)

cytujac

Czy otrzymując zasiłek/ zapomogę dla osób bezrobotnych (Jobseeker’s Benefit/ Jobseeker’s Allowance), traci się prawo do pobierania Child Benefit?
Pobierając Jobseeker’s Benefit, nie traci się prawa do Child Benefit. Jeśli chodzi o Jobseeker’s Allowance należy spełnić dwie przesłanki, aby zachować prawo do Child Benefit. Należy spełnić kryterium stałej rezydencji dla potrzeb świadczeń socjalnych (Habitual Residence Condition). Z tym osoba pobierająca Jobseekr’s Allowance nie będzie miała najmniejszych problemów( bo jest warunek niezbędny do przyznania zapomogi). Jednakże należy spełnić też drugą przesłankę, a mianowicie być osobą sprawującą opiekę nad dzieckiem. Jeśli dzieci osoby uprawnionej do pobierania Jobseeker’s Allowance przebywają w Polsce, będzie problem ze spełnieniem drugiej przesłanki koniecznej do równoczesnego pobierania Child Benefit i Jobseeker’s Allowance.

zrodlo
http://www.polskiexp...mp;news_id=1652

Użytkownik kunki edytował ten post 05 październik 2010 - 17:39

"...szał zakupów jest dla kobiet ważniejszy od szału miłosnego, (...) należy szmaciane kaprysy towarzyszek łoża spełniać bez jęku, gdyż dla dam owo posłuszeństwo zwyczajowi ciągłej zmiany skóry jest czymś więcej niż narkotykiem, więcej niż przymusem biologicznym - to kobiecy język niezbędny kobiecie do życia."

Jestem kobietą.
Mój nick pochodzi od słowa kuna i został tutaj użyty w postaci zdrobnienia, wyrażonego w trzeciej osobie liczby mnogiej.

"Moralne jest po prostu to, co nie rani innych. Życzliwość (...) podsumowuje wszystko".

Offline #37 czlowiekzlisciemnaglowie

czlowiekzlisciemnaglowie

Life = online

• Użytkownik forum
  • 324
  • PipPipPipPipPip
  • 3146 postów

Napisano 05 październik 2010 - 17:43

A może ,wraz z powiekszeniem rodziny potrzebowali wiekszego samochodu, co?

nie gniewaj sie ale wiekszy samochod z powodu malenkiej przeciez dzidzi nie jest nagla potrzebą ktorej sie nie da zaplanowac sensownie bez pozyczania nie swoich pieniedzy, pozyczone nigdy nie sa twoje!!

Offline #38 gemini43

gemini43

Dojrzala kretynka

• Użytkownik forum
  • 437
  • PipPipPipPipPip
  • 3498 postów

Napisano 05 październik 2010 - 17:53

nie gniewaj sie ale wiekszy samochod z powodu malenkiej przeciez dzidzi nie jest nagla potrzebą ktorej sie nie da zaplanowac sensownie bez pozyczania nie swoich pieniedzy, pozyczone nigdy nie sa twoje!!

Przestancie ludziska innym w portfele zagladac.zajmijcie sie wlasnymi.A jak nie macie takowych to kupcie .W Peneysie po 2 e widzialam .Mozna zakupic ,wsadzic i mieszac do upadlego. :) :)

Offline #39 pucia30

pucia30

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 90
  • PipPip
  • 473 postów

Napisano 05 październik 2010 - 17:57

Nie gniewam sie ale moze ta dzidzia to np.czwarta lub kolejna osoba w rodzinie i niestety taka micra czy inny mniejszy samochód nie pomiesci tyle osób.A nie kazdy ma odłozone na koncie tyle gotówki zeby mogł sobie kupic samochód.

Offline #40 biedrona1657

biedrona1657

biedroneczka

• Użytkownik forum
  • -38
  • PipPipPipPip
  • 1136 postów
  • Miejscowość:Irlandia
  • Zainteresowania:muzyka ,sport ,dobry film ,dobra ksiazka

Napisano 05 październik 2010 - 18:00

Przestancie ludziska innym w portfele zagladac.zajmijcie sie wlasnymi.A jak nie macie takowych to kupcie .W Peneysie po 2 e widzialam .Mozna zakupic ,wsadzic i mieszac do upadlego. :) :)

A Ty nikomu do portfela nie zagladasz :) przeciez to Twoje slowa w moja strone :Wiecznie po sklepach biegasz powiadasz .Istna Ameryka stac Cie.-moja odpowiedz BRZMI stac mnie :)

PLka
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.