Skocz do zawartości

Zdjęcie

Paszport Irlandzki Dla Dziecka

• Zamknięty Temat jest zamknięty
160 odpowiedzi w tym temacie

Offline #1 mielizna

mielizna

filozof z Koziej Wólki

• Banned
  • 1727
  • 8949 postów
  • Miejscowość:Béal Atha Seanaidh

Napisano 13 marzec 2010 - 01:28

Jeśli się spełnia warunki,uzyskanie irlandzkiego paszportu jest dziecinnie proste.Na forum mieliśmy wielokrotnie ten temat poruszany ale myślę,że pozostało trochę niewiadomych bo jak bumerang pytania powracają.Dla wielu osób zawarte tu informacje może będą wydawać się oczywiste i nie warte zakładania nowego tematu jednak są inni,którym jednak angielski a może po prostu sprawy urzędowe sprawiają kłopoty.
Jeśli przebywaliśmy w Irlandii 4 lata z czego nieprzerwanie ostatnie 36 miesięcy przed urodzeniem naszego dziecka i możemy to udowodnić aplikujemy o paszport.Najlepszym dowodem na pobyt będzie formularz P45 lub P60.Zdarza się,że dokumenty zaginą ale nie ma problemu bo wystarczy udać się do lokalnego urzędu podatkowego Revenue i poprosić o wydanie kopii.Urzędnicy nie stwarzają problemów i bezpłatnie od ręki wystawiają autoryzowane dokumenty.

Wymagane dokumenty:
-akt urodzenia dziecka,ang.Birth certificate
-paszporty rodziców,dowody osobiste lub irlandzkie prawo jazdy
-P45 lub P60
-dwa zdjęcia dziecka zgodne z wzorem w ASP1
-formularz ASP1
-FORM A IRISH NATIONALITY AND CITIZENSHIP ACT 1956
-dla małżeństw akt ślubu oraz jego notarialne tłumaczenie,ang.Marriage certificate

Teraz opiszę po kolei każdą stronę ASP1 i FORM A
1 strona ASP1
SECTION 1-zaznaczamy pole Under 3 year,tj. trzyletni paszport dla małego dziecka,pozostałe pola pozostawiamy puste bo najłatwiej nam będzie zapłacić gotówką na poczcie i jest to 24.50e
SECTION 2-A Surname wpisujemy nazwisko dziecka
...................Forenames tutaj imię lub imiona
................B Name on Birth Certificate podajemy nazwisko i imię lub imiona dokładnie jak na akcie
urodzenia,jeśli te dane są inne od podanego nazwiska i imienia na paszporcie,i nie chcemy ich wpisanych dodatkowo do paszportu zaznaczamy NO
................C Data of Birth data urodzenia dziecka,Grander płeć,Male chło##Female dziewczynka,dalej PPS i poniżej nazwisko panieńskie matki
SECTION 3 Country of Birth miejsce urodzenia dziecka mamy Ireland
................A tutaj stawiamy X bo staramy się o obywatelstwo nabyte przez urodzenie dziecka w Irl.,poniżej wpisujemy w County of Birth Poland bo żadne z nas,rodziców nie urodziliśmy się w Irl.
................C tu X
SECTION 4 Name and Postal Address which passport will be sent wpisujemy adres dziecka,telefon pod którym jesteśmy dostępni w ciągu dnia(jak są jakieś nieścisłości to mogą zadzwonić,do mnie dzwonili) oraz adres email
Jeśli mimo podania adresu jak powyżej przebywacie w innym miejscu to w Home Address,if different from above podajcie go ale ja bym nic nie kombinował.
SECTION 5 i SECTION 6 pomijacie bo dotyczy utraty paszportu
SECTION 7 Applicant Name wpisujemy imię i nazwisko dziecka,poniżej Father/Guardian detale ojca lub opiekuna,obok Mother/Guardian matki lub opiekunki
Na tej stronie nasze dane powinny być wpisane przez nas w obecności światków,którzy wypełniają pozostałe pozycje i autoryzują stempelkiem
SECTION 8 DECLARATION BY APPLICANT w obecności oficera Gardy po prawej stronie podpisujemy się danymi naszego dziecka oraz wszystko pozostałe wypełnia Garda włącznie z podpisem imienia i nazwiska dziecka na rewersie obu zdjęć.

FORM A -tu już prosto,wpisujemy swoje nazwisko i imię,dalej adres,poniżej dane dziecka,miejsce urodzenia(jaki szpital) oraz datę urodzenia
(a) wpisujemy Poland,bo pochodzimy z Polski,z UE i stawiamy poniżej krzyżyk
for the following period(s) wpisujemy datę swojego przyjazdu do Irlandii do dnia wypełnienia dokumentu,poniżej jakie dokumenty dołączymy oraz swój podpis i datę.
Pod naszymi danymi wypełnia osoba do tego kwalifikowana,których wykaz jest na ostatniej stronie tego formularza jak np:
-notariusz
-urzędnik miejscowych władz
-adwokat
-prawdopodobnie lekarz
-nauczyciel wykonujący zawód

ps.jeśli fotki będą nieczytelnej jakości,później poprawię bo teraz już mi czacha dymi

APS1 jest dostępne na Gardzie,poczcie lub można zamówić z passport.ie
FORM A drukujemy także z passport.ie

http://www.dfa.ie/ho...dex.aspx?id=255

Użytkownik mielizna edytował ten post 13 marzec 2010 - 01:47

Offline #2 kunki

kunki

Drapieżna z łasicowatych - kuna domowa oswojona

• Użytkownik forum
  • 561
  • PipPipPipPipPip
  • 4294 postów
  • Miejscowość:Ciarrai
  • Zainteresowania:Ostatnimi czasy czubek mojego nosa.

Napisano 13 marzec 2010 - 07:44

+ za szczegolowe opisanie
dalabym drugiego za czas w ktorym to napisales (piatkowo-sobotnia noc :lol:
"...szał zakupów jest dla kobiet ważniejszy od szału miłosnego, (...) należy szmaciane kaprysy towarzyszek łoża spełniać bez jęku, gdyż dla dam owo posłuszeństwo zwyczajowi ciągłej zmiany skóry jest czymś więcej niż narkotykiem, więcej niż przymusem biologicznym - to kobiecy język niezbędny kobiecie do życia."

Jestem kobietą.
Mój nick pochodzi od słowa kuna i został tutaj użyty w postaci zdrobnienia, wyrażonego w trzeciej osobie liczby mnogiej.

"Moralne jest po prostu to, co nie rani innych. Życzliwość (...) podsumowuje wszystko".

Offline #3 anilewe85

anilewe85

Działacz

• Użytkownik forum
  • 274
  • PipPipPipPip
  • 1598 postów

Napisano 13 marzec 2010 - 08:02

wielki PLUSIOR za spędzenie wieczorku nad pisaniem :lol:

Wysłałam dokumenty które są wymagane, tak jak opisałeś, ale nie wysyłałam aktu ślubu... wczoraj przyszedł list (po 11 dniach roboczych-gdzie paszport miał być po 10) że musimy dosłać dokumenty potwierdzające pobyt w IE od 1 stycznia 2007 do 15 kwietnia 2007. A dołączyłam p60 od 2006- o co im jeszcze więcej chodzi....

mało tego odesłali mój paszport i akt urodzenia mojego synka ale P60 nie... pewnie im się gdzies zapodziało.... i trzeba będzie iść po kopię do revenue ;(

Offline #4 Robg155

Robg155

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 64 postów

Napisano 13 marzec 2010 - 08:03

Brawo, bardzo dokładnie i rzeczowo to opisałeś B) Ja dodałbym jeszcze to że wszystkie te dokumenty które opisałeś trzeba wysłać (paszporty też) i liczyć że dostanie się je z powrotem :lol: nasze dokumenty zostały zgubione B) B) ale to temat na inną bajkę.
Pozdrawiam

Offline #5 mielizna

mielizna

filozof z Koziej Wólki

• Banned
  • 1727
  • 8949 postów

Napisano 13 marzec 2010 - 08:56

wspomniałem,że trzeba się udać na pocztę
wiecie,trudno jest przewidzieć wszystkie pytania,które mogą się komuś nasunąć więc wątek jest by z prostej czynności jaką jest ta aplikacja nie robić tematu dla wybranych i proszę nie pytajcie się na pw. jak już miało miejsce bo żadnych tajemnic tu nie ma
więc tak,po sprawdzeniu czy mamy wszystkie formularze udajemy się na pocztę i tam pani za potwierdzeniem,pakuje i wysyła w specjalnej kopercie
są różne formy płatności i ta gotówkowa jest najłatwiejsza
u mnie w miasteczku zauważyłem,że jest punkt(w aptece) wysyłki dokumentów na prawo jazdy i paszport drogą elektroniczną
w moim wypadku po dziesięciu dniach miałem telefon,że" form a" jest do poprawki i faktycznie wypełniłem ją "po magistersku",facet się spytał o datę moich urodzin i potem wyjaśnił problem,po dwóch dniach przyszedł formularz,wypełniłem,do adwokata ponownie po stempelek i na pocztę,po trzech dniach-paszport w domu
cała procedura- 14 dni roboczych :lol:
jak się komuś coś nasunie,jakieś swoje doświadczenia to walcie

Offline #6 Robg155

Robg155

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 64 postów

Napisano 13 marzec 2010 - 13:59

Drogą elektroniczną niestety nie da się uzyskać paszportu dla dziecka :( (przynajmniej jeżeli chodzi o nas Polaków) jednym z warunków jest przedstawienie oryginałów wszystkich wymaganych dokumentów (włącznie z paszportami rodziców) w tutejszym urzędzie paszportowym :) Garda tylko potwierdza zgodność danych z wnioskiem. W naszym przypadku wszystko szło pięknie do momentu odsyłki dokumentów z powrotem do nas. Urząd pomylił adres i wysłał przesyłkę gdzieś! Co ciekawe panie tam pracujące i ponoszące odpowiedzialność nie wiedziały gdzie i co więcej nie widziały w tym problemu! Tylko dzięki uprzejmości menadżera poczty w Naas który skontaktował się ze swoim kolegą w Dublinie, udało się ustalić że przesyłka poszła na Dublin 16. Dopiero oficjalna skarga na działalność urzędu spowodowała ktoś się tym zainteresował i udało się odzyskać wszystkie zaginione dokumenty :) W sumie historia skończyła się dobrze, ale sporo nerwów nas z żoną kosztowała
Pozdrawiam

Offline #7 mielizna

mielizna

filozof z Koziej Wólki

• Banned
  • 1727
  • 8949 postów

Napisano 13 marzec 2010 - 16:38

Drogą elektroniczną niestety nie da się uzyskać paszportu dla dziecka :) (przynajmniej jeżeli chodzi o nas Polaków) jednym z warunków jest przedstawienie oryginałów wszystkich wymaganych dokumentów (włącznie z paszportami rodziców) w tutejszym urzędzie paszportowym :) Garda tylko potwierdza zgodność danych z wnioskiem....

Urząd pomylił adres i wysłał przesyłkę gdzieś!

tą drogę elektroniczną podałem jako ciekawostkę,ale zdziwiony jestem,że oryginalne dokumenty wysłane z autoryzowanego punktu,potwierdzone przez Gardę i trzech niezależnych światków,którzy są osobami publicznymi pozostawiającymi swoje telefony do ewentualnej weryfikacji beneficjenta nie są wystarczające do tej procedury dla polskiego dziecka,no nic,trudno

co do poczty,chcesz mi powiedzieć,że potwierdzenie przesyłki jak poniżej,jest w razie co o kant dópy?no myślałem,że takie rzeczy to tylko w Polsce

Offline #8 Robg155

Robg155

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 64 postów

Napisano 13 marzec 2010 - 17:06

Nie mam pojęcia jakie potwierdzenia nadania przesyłki ma urząd paszportowy :( to my uzyskaliśmy info że poszło to na Dublin 16. Podczas rozmowy (po oficjalnej skardze) z głównym szefem, dostaliśmy info że tego dnia poszło kilkanaście przesyłek na Dublin 16 i oni nie wiedzą która to :( :( Podejrzewamy że pomylili zawartość kopert, czyli na inne nazwisko poszły inne dokumenty :( :( Trzeba jednak przyznać że facet dotrzymał słowa i jak obiecał (że osobiście dopilnuje sprawy) wszystko udało się odzyskać ;) Do wszystkich adresatów z tego dnia wysłali list z prośbą o odesłanie na adres urzędu naszych dokumentów. Ważne że się udało :) :)
Pozdrawiam

Offline #9 JOanaa

JOanaa

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 4
  • PipPip
  • 323 postów

Napisano 29 marzec 2010 - 13:29

hej,

czy FORM A moze mi podpisac polski lekarz?

czy moze mozecie kogos polecic do podpisania tego formu ?

pozdr.

Offline #10 mielizna

mielizna

filozof z Koziej Wólki

• Banned
  • 1727
  • 8949 postów

Napisano 29 marzec 2010 - 14:29

czy FORM A moze mi podpisac polski lekarz?

http://www.dfa.ie/up.....ts/form a.pdf
co za różnica polski czy nie jeśli tu pracuje na legalu x lat
tu chodzi żeby potwierdzić jak długo tu jesteście a jeśli będą zastrzeżenia to otrzymasz formularz do ponownego wypełnienia z podanym tego powodem <_<
żadnych nerw,jak spełniacie warunki to otrzymacie paszport

Offline #11 anilewe85

anilewe85

Działacz

• Użytkownik forum
  • 274
  • PipPipPipPip
  • 1598 postów

Napisano 29 marzec 2010 - 14:37

no napewno jak sie spelnia warunki to sie otrzyma ten paszport, choc My warunki spelniamy i nadal czekamy... dok wyslane tym "expresem"24 lutego, po ok 3 tyg przyszedl list z prosba o doslanie jakis dok potwierdzajacych nasz pobyt od 1.01.06 do 15.04.06 wyslalam, choc dolaczylam do wniosku p60 od 2006roku...teraz czekam na liscik z paszportem:) oby przyszedl jak najszybciej bo niedlugo lot...<_<

Offline #12 JOanaa

JOanaa

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 4
  • PipPip
  • 323 postów

Napisano 29 marzec 2010 - 14:54

dzieki za odp. i inf
pozdrawiam

http://www.dfa.ie/up.....ts/form a.pdf
co za różnica polski czy nie jeśli tu pracuje na legalu x lat
tu chodzi żeby potwierdzić jak długo tu jesteście a jeśli będą zastrzeżenia to otrzymasz formularz do ponownego wypełnienia z podanym tego powodem <_<
żadnych nerw,jak spełniacie warunki to otrzymacie paszport

Offline #13 gwiazdka456

gwiazdka456

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPip
  • 367 postów

Napisano 29 marzec 2010 - 15:16

witam.podepne sie pod temat.zona jest w 9 miesiacu ciazy.teoretycznie urodzic powinna przed 19 kwietnia.rezydentem IE jestem nieprzerwanie od 6 maja 2007 roku.zakladam ze dziecko urodzi sie 19 kwietnia a wiec to jest 35 miesiecy i 2 tygodnie w irlandii.Czy to oznacza ze nie mam absolutnie zadnych szans na irlandzki paszport?dzieki za wszelkie informacje

Offline #14 Lenka82

Lenka82

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 2
  • PipPip
  • 281 postów

Napisano 29 marzec 2010 - 15:42

Witam,
Ja mam pytanie do osób, które już aplikowały o irlandzki paszport dla maluszka. Ja jestem właśnie w trakcie załatwiania, tzn wysłałam już wszystkie dokumenty i sprawdzałam dziś na ich stronie, gdzie można śledzić, co się dzieje z aplikacją i mam dziś komunikat, że dokumenty są rejestrowane. Czy ktoś wie, jak długo ta rejestracja może potrwać ? bo lot tuż tuż, aplikowałam o passport express, ale wiem, że jest dłuższy okres oczekiwania. Ktoś może wie, jak to długo może potrwać ? dzieki za odpowiedz:)

Offline #15 dorotii

dorotii

Działacz

• Użytkownik forum
  • 43
  • PipPipPipPip
  • 1439 postów
  • Miejscowość:Baile Atha Cliath/Zabrze

Napisano 29 marzec 2010 - 15:50

Witam,
Ja mam pytanie do osób, które już aplikowały o irlandzki paszport dla maluszka. Ja jestem właśnie w trakcie załatwiania, tzn wysłałam już wszystkie dokumenty i sprawdzałam dziś na ich stronie, gdzie można śledzić, co się dzieje z aplikacją i mam dziś komunikat, że dokumenty są rejestrowane. Czy ktoś wie, jak długo ta rejestracja może potrwać ? bo lot tuż tuż, aplikowałam o passport express, ale wiem, że jest dłuższy okres oczekiwania. Ktoś może wie, jak to długo może potrwać ? dzieki za odpowiedz:)

Normalnie jest 10 dni, ale przez te strajki biur paszportowych moze byc duze opznienie. Ile? Tego chyba nikt nie jest w stanie powiedziec...

Offline #16 wiola05

wiola05

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 4
  • Pip
  • 203 postów

Napisano 29 marzec 2010 - 15:50

Hej,
Mnie sprawa jeszcze nie dotyczy ale bedzie w niedlugiej przyszlosci - chce tylko powiadomisc ze 2 tyg temu oraz w zeszlym tygodniu biuro paszportowe w Irlandii strajkowalo ( nie wiem jak w tym tyg) i sa bardzo duze opoznienia z paszportami. Ludzie w kolejkach przed biurem czekali na paszporty .....te bardziej pilniejsze ...

Pozdrawiam
Wiola

Użytkownik wiola05 edytował ten post 29 marzec 2010 - 15:51

Dołączona grafika

Offline #17 mielizna

mielizna

filozof z Koziej Wólki

• Banned
  • 1727
  • 8949 postów

Napisano 29 marzec 2010 - 16:05

witam.podepne sie pod temat.zona jest w 9 miesiacu ciazy.teoretycznie urodzic powinna przed 19 kwietnia.rezydentem IE jestem nieprzerwanie od 6 maja 2007 roku.zakladam ze dziecko urodzi sie 19 kwietnia a wiec to jest 35 miesiecy i 2 tygodnie w irlandii.Czy to oznacza ze nie mam absolutnie zadnych szans na irlandzki paszport?dzieki za wszelkie informacje

wiesz jak jest z datą porodu,u mnie się normalnie urodziło jednak 3 tygodnie po wyznaczonym terminie
kryterium jest 36 msc.,zadzwoń do nich,to też ludzie <_<

Ktoś może wie, jak to długo może potrwać ?

odpowiedź do 10 dni roboczych jednak kiedy coś idzie nie tak ,w tym terminie dostaniesz jakąś wiadomość lub najczęściej telefon z zapytaniem i wytłumaczeniem sytuacji
Ciebie jako aplikanta weryfikują najczęściej pytając się o datę urodzin(twoich)

Offline #18 souvenir

souvenir

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 77
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • Miejscowość:D....

Napisano 30 marzec 2010 - 15:38

Ok wszystko udalo mi sie zalatwic jednego dnia i papierki juz wyslane

Najwiecej problemu bylo z formem A. Podbil mi go lekarz GP, jednak do tej pory nie wiem czy ten form mial byc potwierdzeniem obecnosci dziecka ,czy rodzica ?

ps.

na ostatniej stronie zielonego formu podpisuje sie rodzic swoim imieniem i nazwiskiem a nie dziecka :)

i jeszcze jedno z podpisami obojga rodzicow (musza byc razem z dzieckiem na gardzie ) :

nie robcie tego w domu, bo gardzista to swiadek i musi to widziec ( zaznaczone na czerwono) :)

a akt urodzenia dziecka musi byc wyslany orginalny i miejcie ze soba wszedzie paszporty nawet na poczcie ;)

Załączone pliki

• Załączony plik  4.jpg   100,94 KB   307 Ilość pobrań
  • Załączony plik  3.jpg   97,04 KB   294 Ilość pobrań

Użytkownik souvenir edytował ten post 30 marzec 2010 - 15:58

Offline #19 mielizna

mielizna

filozof z Koziej Wólki

• Banned
  • 1727
  • 8949 postów

Napisano 30 marzec 2010 - 16:14

Ok wszystko udalo mi sie zalatwic jednego dnia i papierki juz wyslane

Najwiecej problemu bylo z formem A. Podbil mi go lekarz GP, jednak do tej pory nie wiem czy ten form mial byc potwierdzeniem obecnosci dziecka ,czy rodzica ?

ps.

na ostatniej stronie zielonego formu podpisuje sie rodzic swoim imieniem i nazwiskiem a nie dziecka :)

oj souvenir,ten formularz jest potwierdzeniem długości Twojego pobytu w Irl i jeśli nieprzerwanie było trzy lata przed urodzeniem dziecka wpisujesz jeden okres pobytu,jeśli w przeciągu czterech lat mieliście przerwę wpisujemy oba okresy

chciałbym dodać,że FORM A jest pierwszym i ważnym krokiem dla osób które chcą w przyszłości ubiegać się o paszport dla siebie

Użytkownik mielizna edytował ten post 30 marzec 2010 - 16:15

Offline #20 fajniejest

fajniejest

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 4
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 24 kwiecień 2010 - 15:23

do aplikacji o paszport dołącza się tylko paszport lub dowód osobisty tylko jednego rodzica, tego którego min. pobyt potwierdza się na formie A, co do potwierdzenia podpisu na tym formularzu to mogą to zrobić tylko osoby wymienione na końcu, w moim przypadku był to proboszcz a drugim razem dyrektor ze szkoły mojej córki, co do potwierdzenia okresu pobytu to dwa lata temu wysłałam tylko kopię pps-a - podkreśliłam datę wydania i nie robili żadnych problemów, w tym roku jak złożyłam aplikację dla drugiego dziecka, sam pps im się "nie spodobał" i chcieli jakieś dwa z następujących dokumentów: p60, payslipy, opłaty za dom, lub jakieś wypłaty z socjala itp, wysłałam p60 z okresu 4 lat i dodatkowo jakieś pismo z przed dwóch lat potwierdzające zamieszkanie i po 4 dniach miałam już paszport, pierwszym razem paszport miałam po tygodniu, dopłacałam za expres , drugim razem ze względu na dosyłaną korespondencję czekałam niecałe 3 tygodnie

PLka
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.