Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Płatne bezrobocie - kiedy przysługuje ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

Offline #1 fuchsd

fuchsd

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 10 wrzesień 2008 - 11:13

Witam.
Straciłam pracę, przepracowałam niecały miesiąc, przedtem pracowałam dwa tygodnie, ale jako temp work - czy ktoś wie czy już mogę zapisać się na bezrobocie i ubiegać się o jakieś wsparcie z Social Welfare ? Bardzo dziekuje za pomoc, pozdrawiam.

Offline #2 tetiszeri

tetiszeri

Działacz

• Użytkownik forum
  • -1
  • PipPipPipPip
  • 1331 postów
  • Miejscowość:Dublin/W-wa

Napisano 10 wrzesień 2008 - 11:21

Witam.
Straciłam pracę, przepracowałam niecały miesiąc, przedtem pracowałam dwa tygodnie, ale jako temp work - czy ktoś wie czy już mogę zapisać się na bezrobocie i ubiegać się o jakieś wsparcie z Social Welfare ? Bardzo dziekuje za pomoc, pozdrawiam.

Nie.

Offline #3 fuchsd

fuchsd

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 10 wrzesień 2008 - 11:23

A kiedy zatem przysługuje ?dzieki, pozdrawiam

Offline #4 Wikking

Wikking

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPip
  • 255 postów
  • Miejscowość:Dublin

Napisano 10 wrzesień 2008 - 11:24

http://dublin.gazeta...0...5&startsz=x

http://www.welfare.i.../sw4_polish.pdf

http://www.welfare.ie/forms/index.html

http://www.welfare.i...ml#Dublin_north

https://www.welfare.ie/secure/ub.html

http://www.irlandia....ax.pl/faq.php#2

Offline #5 MPower

MPower

Life = online

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPipPipPip
  • 2999 postów
  • Miejscowość:wrocław

Napisano 10 wrzesień 2008 - 11:27

Witam.

Dziwne . Ja bym wolał nową pracę znaleźć a nie do socjalu........
:)

Offline #6 fuchsd

fuchsd

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 10 wrzesień 2008 - 11:35

Oczywiscie, ze szukam pracy. Po to tu przyjechałam,nie mniej jednak
zanim coś sie znajdzie troche czasu niestety musi minąc.
Po prostu pytam, czy przysługuje mi jakakolwiek pomoc jeśli przepracowałam
tutaj dwa miesiące, z czego dwa tygodnie były temp work ???!!!
Dzieki za pomoc wszystkim

Offline #7 WooPeeA

WooPeeA

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPip
  • 397 postów

Napisano 10 wrzesień 2008 - 12:30

Chyba dwa lata trzeba przepracować, ale nie jestem pewien.

Offline #8 tetiszeri

tetiszeri

Działacz

• Użytkownik forum
  • -1
  • PipPipPipPip
  • 1331 postów
  • Miejscowość:Dublin/W-wa

Napisano 10 wrzesień 2008 - 12:31

Oczywiscie, ze szukam pracy. Po to tu przyjechałam,nie mniej jednak
zanim coś sie znajdzie troche czasu niestety musi minąc.
Po prostu pytam, czy przysługuje mi jakakolwiek pomoc jeśli przepracowałam
tutaj dwa miesiące, z czego dwa tygodnie były temp work ???!!!
Dzieki za pomoc wszystkim

Nie, bo masz za malo odprowadzonych skladek PRSI.

Offline #9 hybrydaJ23

hybrydaJ23

Life = online

• Użytkownik forum
  • 204
  • PipPipPipPipPip
  • 3594 postów

Napisano 10 wrzesień 2008 - 16:48

Nie.

Krotko i na temat :( Komentarze i wyzwiska zaczna sie wkrotce :( ( nie mam na mysli Ciebie oczywiscie).
Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazki. Glupota wymaga strzelby i szpadla.
"Czy to przypadek ze doba ma 24 godziny a skrzynka ma 24 piwa"- Stephen Wright

• Gość
  • 0

Napisano 10 wrzesień 2008 - 18:45

Chyba dwa lata trzeba przepracować, ale nie jestem pewien.

Chyba, dokladnie trzeba mniec ciaglosc przepracowanych 52 tygodni.

Offline #11 Rese

Rese

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 10 wrzesień 2008 - 19:45

Musisz przepracować 10 miesięcy w IRL:) Pozdrawiam

Offline #12 hybrydaJ23

hybrydaJ23

Life = online

• Użytkownik forum
  • 204
  • PipPipPipPipPip
  • 3594 postów

Napisano 10 wrzesień 2008 - 20:06

Musisz przepracować 10 miesięcy w IRL:) Pozdrawiam

A mozesz wytlumaczyc w jaki sposob bedzie mial odprowadzone 52 skladki w ciagu 10 miesiecy?
Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazki. Glupota wymaga strzelby i szpadla.

Offline #13 MrsRedhead

MrsRedhead

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 10 wrzesień 2008 - 20:14

hahajhablahaha.... a niby za co ty chcesz to bezrobotne dostac?????
www.mrsredhead-foto.comhttp://www.facebook.com/pages/MrsRedHead-photography/330751547297

Offline #14 1rado1

1rado1

Działacz

• Użytkownik forum
  • 2
  • PipPipPipPip
  • 1353 postów
  • Miejscowość:Cork

Napisano 10 wrzesień 2008 - 23:37

hahajhablahaha.... a niby za co ty chcesz to bezrobotne dostac?????

No wlasnie? Za to ze przyjechalas? Pomysl troszke, jeszcze nic dla tego panstwa nie zrobilas a chcesz zeby ci cos dali. Slyszalem ze w polsce jest dobrze ale chyba i tam az tak dobrze nie jest :blink:
English-Polish Dictionarypilot-fish ----> pilot, retman, Naucrates ductor (gatunek ryby) top ----> bÄ?k (zabawka)

Offline #15 wisienna

wisienna

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPip
  • 270 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 09:09

No i sie zaczelo "huzia na Jozia"... :)

Offline #16 cat1ca

cat1ca

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 52 postów
  • Miejscowość:naas

Napisano 11 wrzesień 2008 - 09:46

No wlasnie? Za to ze przyjechalas? Pomysl troszke, jeszcze nic dla tego panstwa nie zrobilas a chcesz zeby ci cos dali. Slyszalem ze w polsce jest dobrze ale chyba i tam az tak dobrze nie jest :)

bo niektórzy chcieliby wszystko miec odrazu.....

Offline #17 Werbung

Werbung

Life = online

• Użytkownik forum
  • 71
  • PipPipPipPipPip
  • 4967 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 09:49

bo niektórzy chcieliby wszystko miec odrazu.....

taka jest ludzka natura.
.

Offline #18 tola

tola

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 1
  • Pip
  • 127 postów
  • Gadu-Gadu: 3696090
  • Miejscowość:Dublin
  • Zainteresowania:foto!

Napisano 11 wrzesień 2008 - 10:11

Witam.

Informacje
W Irlandii zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany co tydzień bezrobotnym ubezpieczonym osobom. (Osoba ubezpieczona to taka osoba, która przed utratą pracy płaciła składki na ubezpieczenie społeczne zależne od dochodów (Pay-Related Social Insurance, PRSI)). Zasiłek dla bezrobotnych wypłaca Ministerstwo Spraw Społecznych i Rodzinnych (Department of Social and Family Affairs) w ramach siatki lokalnych urzędów w całym kraju.

Osoby, które uważają, że niesłusznie odmówiono im prawa do zasiłku, lub są niezadowolone z decyzji podjętej przez właściwego decydenta Biura Opieki Społecznej odnośnie świadczeń im przysługujących, mogą odwołać się od takiej decyzji.

Ustawa o reformie opieki socjalnej i emeryturach z 2006 roku (Social Welfare Law Reform and Pensions Act 2006) (pdf) przewiduje zmianę nazwy z zasiłku dla bezrobotnych (Unemployment Benefit) na zasiłek dla osób szukających pracy (Jobseekers Benefit) w 2006 roku. Nowa nazwa dla świadczenia ma zgodnie z oczekiwaniami wejść w życie we wrześniu 2006 roku.

Zasady
Do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych uprawnione są osoby, które:

są bezrobotne,
są w wieku poniżej 66 lat,
są zdolne do pracy,
mogą podjąć pracę / faktycznie szukają pracy,
uiściły wystarczającą ilość składek na ubezpieczenie społeczne
były bezrobotne przez nieprzerwany okres 6 dni
Osoby samozatrudnione nie są uprawnione do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Może im jednak przysługiwać dodatkowy zasiłek socjalny (Supplementary Welfare Allowance).

Praca dorywcza (spare work)
Zasadniczo zasiłek dla bezrobotnych nie jest wypłacany za dzień, w którym dana osoba jest zatrudniona lub samozatrudniona. Niemniej jednak możliwe jest wykonywanie pracy dorywczej oraz pobieranie zasiłku dla bezrobotnych za dany dzień. Osoba, której oferowana jest praca dorywcza, powinna zawsze zasięgnąć opinii Ministerstwa Spraw Społecznych i Rodzinnych, aby uzyskać informację, czy taka praca wpłynie na otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych.

Jeśli chodzi o pracę dorywczą, zasadniczo przyjmuje się, że jest ona możliwa, gdyby można ją było wykonywać również będąc zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin. Przykładowo, jeżeli dana osoba pracowała w pełnym wymiarze godzin w zwyczajowych godzinach pracy, mogłaby ona być w stanie wykonywać pracę dorywczą od 20:00 do 23:00 i w dalszym ciągu otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych za dany dzień. W przypadku osób pracujących na zmiany lub w nietypowych godzinach pracy, praca dorywcza może nie być możliwa. Jeżeli praca dorywcza miałaby być wykonywana w późnych godzinach nocnych, Ministerstwo może założyć, że dana osoba nie jest w stanie wykonywać pracy następnego dnia. Do takich wymogów łatwiej jest dostosować się osobom, które już pracowały jednocześnie w pełnym wymiarze godzin i dorywczo.

Osoby, które opłaciły mniej niż 117 składek na ubezpieczenie społeczne w ciągu trzech lat przed utratą pracy, nie mogą zarabiać powyżej €12,70 dziennie z tytułu pracy dorywczej. Limit zarobków z tytułu pracy dorywczej nie dotyczy osób, które opłaciły ponad 117 składek PRSI.

W przypadku rolników zatrudnionych dodatkowo gdzie indziej, pracą dorywczą wykonywaną obok pracy w pełnym wymiarze godzin będzie rolnictwo.

Systematyczna praca w niewielkim wymiarze godzin (systematic short-time working)
Sytuacja taka ma miejsce, gdy dana osoba pracuje normalnie w pełnym wymiarze godzin oraz tymczasowo wykonuje krótko trwającą pracę. Osoba taka będzie w dalszym ciągu uiszczać składki na ubezpieczenie społeczne na ogólnych zasadach. Jeżeli praca w niewielkim wymiarze godzin obejmuje trzy dni tygodniowo, można pobierać zasiłek dla bezrobotnych przez pozostałe dwa dni pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów dotyczących otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. W takiej sytuacji, tydzień w rozumieniu opieki socjalnej ma 5 dni a bezrobotnemu przysługuje dwie piąte zwyczajowej kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Nie istnieją żadne ograniczenia odnośnie tego, jak długo może trwać praca w niewielkim wymiarze godzin, lecz istnieją okoliczności, w których można ubiegać się o odprawę przysługującą zwalnianym pracownikom, co oznacza bycie w pełni bezrobotnym.

W budżecie na rok 2005 przewidziano, że zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu zasiłku dla bezrobotnych należnego osobom wykonującym systematycznie pracę w niewielkim wymiarze godzin zostanie przedłużone i będzie obowiązywać do końca 2006 roku.

Dzielenie czasu pracy (job sharing) oraz w systemie „tydzień wolny / tydzień pracy" (week on/off)
Osoby, które pracowały w pełnym wymiarze godzin a następnie w systemie dzielenia czasu pracy, nie są uprawnione do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ dobrowolnie wybrały pracę w niższym wymiarze godzin lub dni. Osoby zatrudnione w systemie dzielenia pracy, mogą być w zależności od okoliczności uprawnione do pobierania zasiłku dla bezrobotnych za okres, w którym są bezrobotne. Osoby pracujące w systemie „tydzień wolny / tydzień pracy" są w takiej samej sytuacji, chyba że kwalifikują się do kategorii osób systematycznie wykonujących pracę w niewielkim wymiarze godzin. Prawo do zasiłku dla bezrobotnych zależy od tego, czy dana osoba może pracować w wolnym tygodniu.

W takich sytuacjach należy się upewnić, że opłacona została odpowiednia liczba składek na ubezpieczenie społeczne. W zależności od ustaleń, może się okazać, że pracownik opłacił tylko 26 składek, co nie wystarcza do ubiegania się o określone świadczenia społeczne, np. rentę inwalidzką. Jednakże w przypadku osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych za tydzień wolny od pracy w dalszym ciągu ma miejsce kredytowanie składek na ubezpieczenie społeczne.

Praca tymczasowa (casual work)
Zasiłek dla bezrobotnych zasadniczo nie jest wypłacany za dzień, w którym wykonywana jest praca tymczasowa, chyba że wchodzi w zakres zasad regulujących pracę dorywczą. Za każdy dzień bycia bezrobotnym płatna jest jedna szósta zwyczajowej stawki zasiłku dla bezrobotnych pod warunkiem, że dana osoba pozostaje bezrobotna przez minimum 3 dni w ciągu sześciu kolejnych dni. I tak osoba wykonująca pracę tymczasową przez 2 dni otrzyma dwie trzecie zwyczajowego zasiłku dla bezrobotnych za dany tydzień. Trzeba być uprawnionym do pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez co najmniej 3 dni w każdym tygodniu. W przypadku pracy trwającej cztery dni za pozostałe dni zasiłek nie jest wypłacany.

Należy zauważyć, że składki na ubezpieczenie społeczne są kredytowane tylko w przypadku pozostawiania zatrudnionym przez sześć dni. Dlatego osoby wykonujące pracę tymczasową przez jeden dzień i zarabiające mniej niż 38,09 euro nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne ani nie przysługuje im kredytowanie składek za dany tydzień.

Strajk
Osoby strajkujące nie są uważane za osoby bezrobotne i dlatego nie przysługuje im prawo pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W innej sytuacji znajdują się osoby, które straciły pracę w wyniku strajku, np. zostały zwolnione. Prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobom, "nieuczestniczącym lub bezpośrednio niezainteresowanym sporem ze związkiem zawodowym, który spowodował przerwę w pracy".

Osoby w wieku powyżej 66 lat nie są uprawnione do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. W praktyce, osoby, którym do ukończenia 17 roku życia brakuje trzech miesięcy również nie mają takiego prawa, ponieważ przed osiągnięciem tego wieku nie mogły one uiścić wystarczającej liczby składek na ubezpieczenie społeczne.

Zdolny do pracy, może podjąć pracę i faktycznie jej poszukuje
Bezrobotny może zostać poproszony o wykazanie, że aktywnie poszukuje pracy, np. przedkładając pisma potwierdzające złożenie podania o pracę lub odrzucenie takiego podania. Ponadto może on spodziewać się pytania o obowiązki domowe, np. o to, kto zajmuje się pozostającymi na utrzymaniu dziećmi. Takie pytanie trzeba zadawać zarówno kobietom jak i mężczyznom ubiegającym się o zasiłek dla bezrobotnych. Pozostałe okoliczności, w których można uznać daną osobę za niemogącą pracować i tym samą nieuprawnioną do pobierania zasiłku dla bezrobotnych obejmują sytuacje takie jak:

choroba (zamiast zasiłku dla bezrobotnych może przysługiwać renta inwalidzka)
opieka nad starszą lub chorą osobą
możliwość pracy tylko w ograniczonych godzinach
Składki na ubezpieczenie społeczne
Aby być uprawnionym do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, należy płacić składki klasy A, H lub P. Składki klasy A są płacone przez większość osób pracujących w sektorze prywatnym. Składki klasy H są z kolei płacone przez żołnierzy czynnych zawodowo i pozostających w rezerwie, pielęgniarki pracujące tymczasowo dla armii, którym nie przysługuje zasiłek dla bezrobotnych dopóki nie opuszczą armii.

należy opłacać składki przez 52 tygodnie od chwili rozpoczęcia pracy oraz
należy opłacać składki lub otrzymać ich kredytowanie przez 39 tygodni we właściwym roku podatkowym lub
należy opłacać składki przez 26 tygodni we właściwym roku podatkowym oraz
należy opłacać składki przez 26 tygodni w roku podatkowym poprzedzającym właściwy rok podatkowy
Właściwy rok podatkowy dla świadczenia jest drugim zakończonym rokiem podatkowym przed rozpoczęciem roku pobierania świadczenia, np. dla osób ubiegających się o zasiłek w 2008 roku, właściwym rokiem podatkowym jest rok 2006.

Istnieje szereg okoliczności, w których możliwe jest kredytowanie składek. Przykładowo osobom rozpoczynającym po raz pierwszy pracę zarobkową przyznawane jest tzw. wstępne kredytowanie. Oznacza to, że taka osoba będzie uprawniona do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, gdy faktycznie opłaci 52 składki. Kredytowanie jest zazwyczaj przyznawane w trakcie korzystania z określonych świadczeń społecznych w tym zasiłku dla bezrobotnych (pod warunkiem, że jest pobierany przez 6 dni), zapomogi dla bezrobotnych lub rentę inwalidzką.

Składki opłacane w pozostałych Państwach Członkowskich UE będą doliczane do składek opłacanych w Irlandii. W przypadku osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii oraz potrzebujących opłaconych składek w innym Państwie Członkowskim, aby móc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, ostatnia opłacona przez nie składka musi być składką opłacaną w Irlandii.

Osoba, która opłaciła łącznie mniej niż 260 składek i otrzymuje zasiłek, może otrzymywać go przez najwyżej 312 dni. Przepis ten nie dotyczy osób, które wyczerpały już limit 156 dni w dniu wejścia w życia tego środka.

Utrata zatrudnienia
Aby zyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych należy wykazać się znaczną utratą zatrudnienia przez okres sześciu kolejnych dni. Aby sprostać temu wymogowi należy wykazać się utratą przynajmniej jednego dnia zatrudnienia w okresie 6 dni. Utrata zatrudnienia musi więc spowodować zmniejszenie zarobków.

Prawo do zasiłku przez okres dziewięciu tygodni można utracić w przypadku:

dobrowolnego opuszczenia pracy bez uzasadnionej przyczyny
utraty pracy w przypadku poważnego naruszenia obowiązków pracowniczych
odmowy przyjęcia odpowiedniego alternatywnego zatrudnienia lub odpowiedniego szkolenia. Odpowiednie zatrudnienie nie obejmuje zatrudnienia na stanowisku nieobsadzonym wskutek sporu w zakładzie pracy. Ponadto nie obejmuje zatrudnienia w okręgu administracyjnym (district), w którym dana osoba ostatnio pracowała i otrzymywała wynagrodzenie niższe lub na mniej korzystnych warunkach niż to zapewniane w ostatnim miejscu pracy. Odpowiednie zatrudnienie nie obejmuje również zatrudnienia w innym okręgu administracyjnym od tego, w którym dana osoba była ostatnio zatrudniona, zatrudnienia z niższym wynagrodzeniem lub na mniej korzystnych warunkach niż ogólnie przyjęte zasady w danym okręgu administracyjnym.
wieku poniżej 55 lat lub otrzymania odprawy pracowniczej w kwocie powyżej €50,000
Okres utraty prawa do zasiłku (do 9 tygodni) będzie w praktyce zależał konkretnie od kwoty otrzymanej odprawy.

W przypadku osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek płatność połowy stawki zapomogi na dziecko pozostające na utrzymaniu (Child Dependant Allowance) zostanie wstrzymana w przypadku, gdy współmałżonek osoby pobierającej zasiłek dla bezrobotnych zarabia tygodniowo ponad €400.

Stawki
Stawki tygodniowe (2008)
Kategoria zaszeregowania Stawka tygodniowa
Stawka osobowa €197,80
Dopuszczalna zapomoga na osobę dorosłą €131,30
Dopuszczalna zapomoga na każde dziecko €24 (pełna stawka), €12 (połowa stawki)

Zasiłek dla bezrobotnych nie jest wypłacany przez pierwsze 3 dni każdej „przerwy w zatrudnieniu". Za przerwę w zatrudnieniu uznaje się każde trzy dni (niekoniecznie następujące po sobie) w nieprzerwanym okresie 6 dni. Jeżeli w ciągu 13 tygodni pojawią się dwie takie przerwy, zasiłek jest w dalszym ciągu wypłacany i okres trzech dni braku wypłacania świadczeń nie znajduje zastosowania.

Jeżeli dana osoba otrzymuje rentę dla wdów / wdowców (Widow's/Widower's Pension) oraz dodatek dla rodzin niepełnych (One-parent Family Payment) lub dodatek dla kobiet opuszczonych przez mężów (deserted wives payment) z Ministerstwa Spraw Społecznych i Rodzinnych oraz spełnia wszystkie wymogi uprawniające do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jest uprawnione do otrzymywania za siebie połowy normalnej stawki zasiłku dla bezrobotnych. W takim przypadku, zasiłek na dzieci pozostające na utrzymaniu nie jest wypłacany razem z zasiłkiem dla bezrobotnych, ponieważ osoba taka otrzymuje świadczenie na dziecko w ramach głównej płatności.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zmniejsza się, gdy dana osoba zarabiała tygodniowo poniżej 88,88 euro zanim stała się bezrobotna (w przypadku ubiegania się o zasiłek przed 25 grudnia 2003) lub poniżej 150 euro (w przypadku ubiegania się o zasiłek 25 grudnia 2003 lub po tej dacie).

Dla osób, których dotyczy ta reguła korzystniejsze może okazać się ubieganie się o zapomogę dla bezrobotnych zamiast o zasiłek.

Praca współmałżonka / partnera
Jeżeli współmałżonek / partner osoby ubiegającej się o zasiłek dla bezrobotnych pracuje i zarabia mniej niż €100 brutto tygodniowo, osoba taka jest uprawniona do pobierania dopuszczalnej zapomogi na osobę dorosłą w pełnej wysokości. Zmniejszona zapomoga jest płatna, jeżeli współmałżonek / partner zarabia €100 - €300 tygodniowo i nie przysługuje w ogóle w przypadku zarobków powyżej €300.

Okres otrzymywania świadczenia
Zasiłek dla bezrobotnych jest zasadniczo wypłacany przez 390 dni (65 tygodni). Wyjątki od tej reguły stosowane są w przypadku osób:

poniżej osiemnastego roku życia – zasiłek zostanie im przyznany na nie więcej niż 156 dni (26 tygodni)
osoby, które na 9 tygodni utraciły prawo do pobierania zasiłku, a okres ten zostanie uwzględniony w okresie przysługiwania prawa
Osoby, którym nie przysługuje już prawo ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych, mogą je ponownie uzyskać przez podjęcie pracy i opłacanie odpowiednich składek na ubezpieczenie społeczne przez okres co najmniej 13 tygodni.

Dodatkowe świadczenia
Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych mogą być uprawnione do:

dodatku mieszkaniowego na spłatę kredytu hipotecznego (Mortgage Interest Supplement) lub dodatku mieszkaniowego na czynsz (Rent Supplement), wypłacanych przez właściwego urzędnika w biurze opieki społecznej w miejscowym ośrodku zdrowia
dodatku na paliwo bezdymne (Smokeless Fuel Allowance) (wraz z zasiłkiem dla bezrobotnych po upływie 13 tygodni), aby pomóc rodzinom o niskich dochodach w pokryciu kosztów korzystania z paliwa bezdymnego lub o niższej emisji dymu na określonych obszarach miejskich
zasiłek na wyprawkę dla ucznia (Back to School Clothing and Footwear Allowance), zasiłek przeznaczony na pomoc w pokryciu kosztów ubrania i obuwia dzieci w wieku szkolnym i wypłacany w okresie od czerwca do września w każdym roku; szczegółowe informacji na ten temat dostępne są w miejscowym urzędzie zdrowia.
karta świadczeń zdrowotnych (medical card) - mogą ją otrzymać osoby o niskich dochodach. Karta zapewnia bezpłatną opiekę medyczną, recepty itd. Szczegółowych informacji udziela miejscowy urząd ds. zdrowia
Korzystania z programu dofinansowania podręczników szkolnych (School Book Scheme)- co roku Ministerstwo Edukacji i Nauki (Department of Education and Science) zapewnia dopłaty dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, aby umożliwić im pokrycie kosztów zakupu podręczników dla uczniów o trudnej sytuacji finansowej. Szczegółowych informacji na ten temat udziela dyrektor szkoły, podobnie jak informacji na temat, czy szkoła prowadzi program wypożyczania uczniom podręczników na rok szkolny za symboliczną opłatą.

Jak ubiegać się o zasiłek?
Należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna (tzw. sign-on) w Ministerstwie Spraw Społecznych i Rodzinnych. Przy rejestracji należy przynieść ze sobą formularz P45 (jest to formularz przekazywany przez pracodawcę w chwili zakończenia stosunku pracy i zawarte są w nim dane na temat składek na ubezpieczenia społeczne, zarobków itd.) Należy również przynieść ze sobą formularze P60 za ubiegłe lata (formularz P60 to sprawozdanie, w którym pod koniec roku pracodawca wyszczególnia opłacone składki i odprowadzone podatki).

Jeżeli dana osoba nie dysponuje tymi dokumentami, powinna zarejestrować się mimo to i dostarczyć wymagane dokumenty w późniejszym terminie. Należy pamiętać, że przekroczenie terminu na ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych może oznaczać utratę prawa do świadczenia.

W przypadku odmowy przyznania zasiłku dla bezrobotnych istnieje możliwość odwołania się od takiej decyzji w odpowiednim Urzędzie Opieki Społecznej (Social Welfare Appeals Office).

lub

Informacja
W Irlandii każda pozbawiona zatrudnienia osoba powyżej 18 roku życia może pobierać zapomogę dla osób poszukujących pracy lub zasiłek dla osób poszukujących pracy. Obydwa świadczenia są wypłacane przez Ministerstwo Spraw Socjalnych i Rodzinnych. Zapomoga dla osób poszukujących pracy wcześniej nazywana była pomocą dla bezrobotnych. Nowa nazwa obowiązuje od dn. 4 października 2006 r.

Zapomoga dla osób poszukujących pracy może być wypłacana osobom, które nie są uprawnione do otrzymywania zasiłku dla osób poszukujących pracy lub nie przysługuje im już takie prawo. W niektórych przypadkach mimo posiadania prawa do otrzymywania zasiłku dla osób poszukujących pracy w mniejszym wymiarze, lepszym wyjściem może okazać się zapomoga dla osób poszukujących pracy. Zapomoga dla osób poszukujących pracy uzależniona jest od wysokości dochodów, które nie mogą przekroczyć ustalonego pułapu.

Jeżeli dana osoba uzna, że niesłusznie odmówiono jej zapomogi dla osób poszukujących pracy lub będzie niezadowolona z decyzji Urzędnika Opieki Społecznej odnośnie do swoich praw, ma ona możliwość odwołania się od tej decyzji.

Zasady
O zapomogę dla osób poszukujących pracy mogą ubiegać się osoby:

Bezrobotne
W wieku poniżej 66 lat
Zdolne do pracy
Mogące podjąć pracę i faktycznie jej poszukujące
Spełniające kryterium majątkowe
Spełniające kryterium stałego zamieszkania.
Bezrobotni
Praca w niepełnym wymiarze godzin lub praca tymczasowa

Można dostać pracę w niepełnym wymiarze czasu lub dorywczą i nadal być uważanym za osobę bezrobotną. Osobie, która ma pracę w niepełnym wymiarze czasu lub pracę dorywczą (do 3 dni w tygodniu włącznie), można nadal wypłacać część przysługującego jej zasiłku dla osób poszukujących pracy. W tym przypadku za każdy przepracowany dzień od jej średnich szacunkowych tygodniowych dochodów z pracy doraźnej odejmuje się €20, a następnie 60% pozostałych zarobków szacuje się jako część jej tygodniowych dochodów.

Więcej informacji dotyczących wpływu pracy dorywczej na zapomogę dla osób poszukujących pracy.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą otrzymać zapomogę dla osób poszukujących pracy, jeżeli dochodów z tej działalności nie przekraczają określonego progu. Osiągający niskie dochody rolnicy prowadzący własne gospodarstwa powinni ubiegać się o dodatek rolniczy.

Strajk

Osoby strajkujące nie są uważane za osoby bezrobotne i dlatego nie przysługuje im prawo do pobierania zapomogi dla osób poszukujących pracy. W innej sytuacji znajdują się osoby, które straciły pracę w wyniku strajku, np. zostały zwolnione. Prawo do pobierania zapomogi przysługuje osobom "nieuczestniczącym lub bezpośrednio niezainteresowanym sporem pracowniczym, który spowodował przerwę w pracy”.

Ograniczenia wiekowe
Prawo do pobierania zapomogi dla osób poszukujących pracy przysługuje wyłącznie osobom w wieku od 18 do 66 lat.

Osoby zdolne do pracy
Każda osoba jest uważana za zdolną do pracy, o ile nie udowodni, że jest inaczej. Na potwierdzenie niezdolności do pracy należy przedstawić zaświadczenie lekarskie. Osoby, które przez pewien okres nie były zdolne do wykonywania pracy, muszą przedstawić ostateczne zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że przyczyny niezdolności do pracy ustąpiły.

Osoby niezdolne do pracy mogą być upoważnione do otrzymywania dodatku z tytułu niepełnosprawności. Osoby otrzymujące zapomogę dla osób poszukujących pracy mogą być w przypadku choroby uprawnione do otrzymywania zasiłku chorobowego.

Istnieje możliwość ubiegania się na okres rozpatrywania przez Ministerstwo wniosku o przyznanie DA lub IB o dodatkowe świadczenie socjalne.

Osoby, które mogą podjąć pracę i faktycznie jej poszukują
Warunkiem otrzymania zapomogi dla osób poszukujących pracy jest możliwość podjęcia pracy i prowadzenie aktywnych poszukiwań zatrudnienia. Osoba ubiegająca się o zapomogę może być poproszona o udowodnienie, że aktywnie poszukuje zatrudnienia, na przykład, przedstawić listy potwierdzające, że ubiegała się o pracę lub jej kandydatura została odrzucona w procesie rekrutacji.

Więcej informacji dotyczących sytuacji, w których osoba może zostać uznana za niezdolną do pracy.

Kryterium majątkowe
Wysokość zapomogi dla osób poszukujących pracy jest uzależniona od wysokości dochodów. Oznacza to, że całkowite środki utrzymania osoby ubiegającej się o zapomogę nie mogą przekroczyć maksymalnej tygodniowej kwoty świadczenia. Główne elementy uwzględniane podczas określania wysokości dochodów obejmują:

Dochód pieniężny osoby ubiegającej się o zapomogę lub jej małżonka(małżonki) — więcej informacji dotyczących dochodów gotówkowych, które nie są uwzględniane podczas określania wysokości środków utrzymania
Kapitał, w tym oszczędności, inwestycje, akcje oraz mienie (inne niż własny dom), które osoba ubiegająca się o zapomogę posiada, w tym ziemia itd.
W przypadku osób rozwiedzionych lub będących w separacji — otrzymywane alimenty ( więcej informacji odnośnie do oceny alimentów jako środków utrzymania).
Wartość pieniężna faktu zamieszkiwania z rodzicami jest obliczana i brana pod uwagę przy ocenianiu środków utrzymania osób poniżej 24 roku życia.

Praca małżonka(małżonki) lub partnera(partnerki)
Jeżeli współmałżonek/partner osoby bezrobotnej pracuje, może to mieć wpływ na wypłacanie takiej osobie zasiłku dla osób poszukujących pracy. Zarobki współmałżonka/partnera z tytułu zatrudnienia podlegającego ubezpieczeniu społecznemu szacowane są w taki sam sposób jak zarobki osoby bezrobotnej uzyskiwane z pracy w niepełnym wymiarze czasu lub dorywczej.

Od 26 września 2007 r. od średnich szacowanych tygodniowych dochodów współmałżonka/partnera odejmuje się €20 na dzień (maksymalnie €60), a następnie 60% pozostałej części szacuje się jako dochody tygodniowe i odejmuje od stawki zasiłku dla osób poszukujących pracy przysługującej danej osobie.

Informacje na temat wpływu dochodów z pracy na zasiłek dla osób poszukujących pracy.

Zawieszenie prawa do otrzymywania zapomogi dla osób poszukujących pracy
Prawo do otrzymywania zapomogi dla osób poszukujących pracy może być zawieszone na 9 tygodni jeśli dana osoba:

Opuściła samowolnie miejsce pracy bez uzasadnionej przyczyny, opuściła samowolnie miejsce pracy bez uzasadnionej przyczyny
Utraciła pracę w wyniku niewłaściwego wykonywania obowiązków
Nie przyjęła odpowiedniej alternatywnej oferty pracy lub odpowiedniego szkolenia.
Odpowiednie zatrudnienie nie obejmuje podjęcia pracy na stanowisku nieobsadzonym w wyniku sporu pracowniczego. Ponadto zatrudnienie musi być odpowiednie pod względem wieku, płci, cech fizycznych, wykształcenia, zawodu, miejsca zamieszkania, oferowanej stawki wynagrodzenia, jak również sytuacji rodzinnej.

Osoby, które niedawno ukończyły naukę, nie mogą ubiegać się o zapomogę dla osób poszukujących pracy, dopóki nie miną trzy miesiące od ukończenia nauki i dana osoba nie ukończy 18 lat.

Stawki
2008:
Osoba ubiegająca się o zapomogę €197.80
Kwalifikowana osoba dorosła €131.30
Kwalifikowane dziecko €24

Osoby pobierające zapomogę dla osób poszukujących pracy mogą być uprawnione do otrzymania również innych świadczeń. Więcej informacji na temat dodatkowych świadczeń dostępnych wraz z zapomogą dla osób poszukujących pracy.

Jak składać podanie
Wnioski należy składać pierwszego dnia po utracie pracy. Zapomoga nie będzie wypłacana przez pierwsze trzy dni od momentu złożenia podania. Wniosek o przyznanie zapomogi dla osób poszukujących pracy należy składać na formularzu UP 1 w najbliższym biurze opieki społecznej. Należy również przynieść dokumenty potwierdzające zasadność wniosku i dane w nim zawarte. Wykaz dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o zapomogę dla osób poszukujących pracy.

Gdzie składać podanie
Wnioski należy składać w miejscowym urzędzie opieki społecznej.

skladki zdrowotne z pl tez sie licza.

Offline #19 kingaj

kingaj

Działacz

• Użytkownik forum
  • 50
  • PipPipPipPip
  • 1720 postów
  • Miejscowość:DUBLIN

Napisano 11 wrzesień 2008 - 13:04

wow to się nazywa odpowiedż:) jestem pod wrażeniem

Offline #20 hybrydaJ23

hybrydaJ23

Life = online

• Użytkownik forum
  • 204
  • PipPipPipPipPip
  • 3594 postów

Napisano 11 wrzesień 2008 - 18:05

wow to się nazywa odpowiedż:) jestem pod wrażeniem

Noooo,tyle tylko ze ktos zapomnial podac zrodlo artykulu :)

PLka
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.