Skocz do zawartości

Zdjęcie

nauki przedmałżeńskie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
105 odpowiedzi w tym temacie

Offline #1 saraaaaa

saraaaaa

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 01 lipiec 2008 - 18:51

czy ktoś się orientuje jak mozna załatwić nauki przedmałżeńskie w Dublinie i jak one wyglądają? dzięki za pomoc

Offline #2 HannibalLecter

HannibalLecter

Guru

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5429 postów

Napisano 01 lipiec 2008 - 18:56

http://www.polish-chaplaincy.ie

Offline #3 lilaproc

lilaproc

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 97 postów

Napisano 01 lipiec 2008 - 19:58

nauki, co one dają jak życie i tak pisze samo scenariusz

Offline #4 MrsRedhead

MrsRedhead

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 01 lipiec 2008 - 21:30

ha dokładnie ..pic na wode...beznadzieja, po co komu nauki??
www.mrsredhead-foto.comhttp://www.facebook.com/pages/MrsRedHead-photography/330751547297

Offline #5 miria

miria

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 19
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisano 01 lipiec 2008 - 22:00

hmm, żeby z innej perspektywy spojrzeć na instytucję małżeństwa, żeby krok, który chcecie zrobić był świadomym wyborem...

Offline #6 zbyszeq

zbyszeq

V.S.O.P.

• Użytkownik forum
  • 379
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5908 postów
  • Miejscowość:west coast ...

Napisano 01 lipiec 2008 - 22:42

hmm, żeby z innej perspektywy spojrzeć na instytucję małżeństwa, żeby krok, który chcecie zrobić był świadomym wyborem...

z takiej bardziej czarnej?
swiadomy wybor? oj,poteznie bym z tym polemizowal....
Na pohybel wszystkim konfidentom http://www.gazeta.ie..._DIR#/smile.png .

Offline #7 miria

miria

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 19
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisano 01 lipiec 2008 - 22:55

po trosze i z tej czarnej.... cel jest słuszny, tylko różnie później wychodzi, ludzie się zmieniają, hierarchia ważności też, myślę, że znajdą się pary, którym te nauki coś dały, a niechby tylko jedna była...

#8 Gość_Obelix_*

Gość_Obelix_*
  • Gość
  • 0

Napisano 01 lipiec 2008 - 23:09

po ilu latach będzie wypadać wziąć rozwód :D

Offline #9 miria

miria

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 19
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 00:04

Obelix, jak już zmodyfikujesz swoją hierarchię wartości, to pomyślisz o rozwodzie. Najlepiej jej jednak nie modyfikować (romanse lubię), ale ponoć tylko krowa nie zmienia poglądów :D
znów nie na temat, mam nadzieję, że młody znajdzie to, czego szuka
pozdrawiam

Offline #10 townends

townends

Działacz

• Użytkownik forum
  • 170
  • PipPipPipPip
  • 2343 postów
  • Miejscowość:Dublin

Napisano 02 lipiec 2008 - 01:01

czy ktoś się orientuje jak mozna załatwić nauki przedmałżeńskie w Dublinie i jak one wyglądają? dzięki za pomoc

To chyba najlepsza opcja:
http://www.dublin.do...tent=narzeczeni

Offline #11 MrsRedhead

MrsRedhead

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 07:52

po trosze i z tej czarnej.... cel jest słuszny, tylko różnie później wychodzi, ludzie się zmieniają, hierarchia ważności też, myślę, że znajdą się pary, którym te nauki coś dały, a niechby tylko jedna była...

:D narazie nauki przedmałżenskie są obowiązkowe więc nic z wyboru niestety , kler nawet chrztu nie daje bez ślubu więc dzieci sie nie chrzci :D...
www.mrsredhead-foto.comhttp://www.facebook.com/pages/MrsRedHead-photography/330751547297

Offline #12 robbed

robbed

Działacz

• Użytkownik forum
  • 174
  • PipPipPipPip
  • 1588 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 08:06

:D narazie nauki przedmałżenskie są obowiązkowe więc nic z wyboru niestety , kler nawet chrztu nie daje bez ślubu więc dzieci sie nie chrzci :D ...

No właśnie my nie kościelni to nam córki nie ochrzczą.Chrześni też według kościoła też jacyś tacy do d.....,więc można zapomnieć o chrzcie.
Mam gdzieś ich te nauki.Sami odpychają od kościoła.

Offline #13 zbyszeq

zbyszeq

V.S.O.P.

• Użytkownik forum
  • 379
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5908 postów
  • Miejscowość:west coast ...

Napisano 02 lipiec 2008 - 08:16

Jak dla mnie to prehistoria,ale skoro ktos sie upiera co by ksiadz mu wytlumaczy co i jak... hmm jego problem.
Taki jeden szwed,jak mu kiedys powiedzialem o czyms takim u nas,smial sie z tydzien chyba(zreszta jak go znam to do tej pory pewnie opowiada to znajomym jako niezly dowcip o polakach :D .)
Na pohybel wszystkim konfidentom http://www.gazeta.ie..._DIR#/smile.png .

Offline #14 robbed

robbed

Działacz

• Użytkownik forum
  • 174
  • PipPipPipPip
  • 1588 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 08:24

:D :D :D :D :D I znów świat się śmieje z Polaków

Offline #15 tarden76

tarden76

Działacz

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPipPip
  • 1415 postów
  • Miejscowość:Dublin South
  • Zainteresowania:ambitne kino, alternatywna muzyka, podroze, Canada

Napisano 02 lipiec 2008 - 08:33

ktos nosi trampki, ktos glany. inny slucha techno, a jeszcze inny jazzu. ktos idzie na nauki przedmalzenskie, bo taki jest wymog slubu koscielnego. czy ktos swiadomie zacznie jezdzic samochodem bez wyrabiania prawa jazdy? w zyciu sa pewne reguly, do kt trzeba sie dostosowac. jak sie nie podoba, ze sa nauki przedmalzenskie, to widocznie nie jest konieczny slub koscielny dla pewnych osob. i ok, ale bez hipokryzji i brania slubu dla rodziny. robta co chceta, to za drzwiami swego domu, ale pewne sprawy w zyciu maja swoje wymogi.

ps. jak sie nie myle to pytanie dotyczylo gdzie sie odbywaja nauki, a nie czy jest sens takich nauk, wiec po co niepotrzebny prztyczek ze strony niekt osob w tym watku??

ktos podal powyzej informacje o polskim duszpasterstwie - na stronie sa informacje co do nauk.

Offline #16 iwaslim

iwaslim

Działacz

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPipPip
  • 1213 postów
  • Miejscowość:z Ciemnogrodu
  • Zainteresowania:Prawda, Dobro, Piękno

Napisano 02 lipiec 2008 - 08:47

Zastanawiające - po co sakrament jak ktoś nie chce mieć nic wspólnego ze wspólnotą? religią?
Chrześciaństwo opiera się przede wszsytkim na dawaniu świadectwa własnym życiem.
A życie to codzienność, nie tylko okres "nauk przedmałżenskich" i dzień ślubu.
Ale niezbadane są wyroki Boskie, często motywacja jest inna a wychodzi z tego dobro.
Optymistyczne i pozytywne :D
(Potwierdza mój przykład :D)
Κύριε ἐλέησον, Χριστὲ ἐλέησον, Κύριε ἐλέησον

Offline #17 m arch ewa

m arch ewa

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPip
  • 253 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 09:29

znajomy ostatnio opowiadal -bo tez mnie czekaja te nauczki i w Dublinie to calkiem nienajgorzej wygláda ponoć,teraz jets najlpesza okazja nauki w weekend 11,12,13 lipca -nalezy sie wczesniej zglosic na stronce jak podal juz ktos wczesniej :
http://www.dublin.do...tent=narzeczeni

osobiście bede robić podczas wakacji w Polsce no a potem już tylko protokól spisać -mam nadzieję ,że gładko pójdzie bo jak do tej pory strasznie mnie te papierki zniechęciły aż miałam tym wszystkim rzucic i zrobić samą impreze weselną hehehe ....

Offline #18 ignis

ignis

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 3
  • Pip
  • 200 postów
  • Miejscowość:zielonej krainy ( Blackrock)

Napisano 02 lipiec 2008 - 10:25

:lol: narazie nauki przedmałżenskie są obowiązkowe więc nic z wyboru niestety , kler nawet chrztu nie daje bez ślubu więc dzieci sie nie chrzci :D ...

Ja za miesiac chrzcze dziecko i u mnie "na wsi" ksiadz nie robi problemu. Jestesmy po slubie cywilnym a mezulek nigdy nie mial do czynienia z instytucja kosciola ;) .
Smutne ale prawdziwe, co chyba w Polsce zadko spotykane.

Malzenstwa "MIESZANE" czy ktos wie jak to dziala? Jestesmy po cywilnym, marzy mi sie i bardzo bym chciala slub koscielny, problem moj maz nie ma sakramentow (chrztu, bierzmowania, itp) Szukalam na necie ale moze czegos sie dowiem z waszego doswiadczenia?
ps. Sorki za podpiecie sie do tego posta

Użytkownik martuska24 edytował ten post 02 lipiec 2008 - 10:28

Offline #19 iwaslim

iwaslim

Działacz

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPipPip
  • 1213 postów
  • Miejscowość:z Ciemnogrodu
  • Zainteresowania:Prawda, Dobro, Piękno

Napisano 02 lipiec 2008 - 10:30

Ja za miesiac chrzcze dziecko i u mnie "na wsi" ksiadz nie robi problemu. Jestesmy po slubie cywilnym a mezulek nigdy nie mial do czynienia z instytucja kosciola :lol: .
Smutne ale prawdziwe nie przyjal zadnego z sakramentow co chyba w Polsce zadko spotykane.

Malzenstwa "MIESZANE" czy ktos wie jak to dziala? Jestesmy po cywilnym, mamy dziecko a mi sie marzy i bardzo bym chciala slub koscielny, problem moj maz nie ma sakramentow (chrztu, bierzmowania, itp) Szukalam na necie ale moze czegos sie dowiem z waszego doswiadczenia?
ps. Sorki za podpiecie sie do tego posta

http://www.opoka.org...zenskie_04.html
http://mateusz.pl/wd...r372/14-wdr.htm
Κύριε ἐλέησον, Χριστὲ ἐλέησον, Κύριε ἐλέησον

Offline #20 ziomal2005

ziomal2005

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 212 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 10:36

Tak mnie zawsze zastanawiało
czy branie tego ślubu kościelnego, chrztu dzieci...bierzmowanie to tak z przymusu rodzin jest? nie wiem...tradycji...albo że wszyscy tak robią (a bez tego to same problemy) czy chodzi tylko i wyłącznie o wielką wiare czy bądź co bądź religijność.
Może chodzi tylko o przynależność do bezpiecznej większości?

bo Wg. mnie chrzest bierzmowanie ...eucharystia ...pokuta (czyli te pierwsze 4 sakramenty) powini brać ludzie dojrzali, światli i świadomi tego co robią...

ps. sorry chyba pojechałem :lol:

PLka
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.