Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Ciąża a praca-jakie prawa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

Offline #1 makuar

makuar

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 152 postów

Napisano 11 kwiecień 2008 - 09:06

Witam.
Może któraś z Pań czytjących forum była w takiej sytuacji więc proszę o pomoc.Chodzi o to że jestem w Irlandii od sierpnia.Od września pracuję na full time w pizzerii.planujemy z mężem drugie dziecko ale nie wiemy czy z tego względu,że ja pracuję,że jestem zatrudniona dostanę jakieś pieniążki,czy należał będzie mi się urlop macieżyński coś na kształt takiego jak w Polsce i jak długo trzeba być zatrudnionym minimalnie aby takie uprawnienia w ogóle dostać.I jeszcze jedna ważna sprawa:czy jeśli będę już w ciąży zaawansowanej to czy będę musiała odejść z pracy całkowicie czy będę mogła ubiegać się o jakieś zwolnienie?Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.Z góry dziękuję.

Offline #2 zazzula

zazzula

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 1
  • Pip
  • 221 postów
  • Miejscowość:Maynooth

Napisano 11 kwiecień 2008 - 11:52

Witam.
Może któraś z Pań czytjących forum była w takiej sytuacji więc proszę o pomoc.Chodzi o to że jestem w Irlandii od sierpnia.Od września pracuję na full time w pizzerii.planujemy z mężem drugie dziecko ale nie wiemy czy z tego względu,że ja pracuję,że jestem zatrudniona dostanę jakieś pieniążki,czy należał będzie mi się urlop macieżyński coś na kształt takiego jak w Polsce i jak długo trzeba być zatrudnionym minimalnie aby takie uprawnienia w ogóle dostać.I jeszcze jedna ważna sprawa:czy jeśli będę już w ciąży zaawansowanej to czy będę musiała odejść z pracy całkowicie czy będę mogła ubiegać się o jakieś zwolnienie?Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.Z góry dziękuję.

Tutaj znajdziesz sporo informacji o zasilku macierzynskim w irlandii http://www.citizensi...ek-macierzynski

Generalnie, aby miec prawa do zasilku trzeba przepracowac 39 tygodnii (z oplacanymi skladkami na ubezpieczenie - PRSI) przez 12 miesiecy poprzedzajacych przejscie na urlop macierzyski. Czyli moim zdaniem jak najbardziej nalezalby Ci sie taki zasilek, jesli jeszcze przepracowalabys kilka miesiecy.
It's nice to be important, but it's more important to be nice... ...Feel the rain on your skin... no one else can feel it for you... only you...

Offline #3 djdsk

djdsk

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 1
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 11 kwiecień 2008 - 14:44

Witam. Aby otrzymać zasiłek macierzyński należy mieć płaconą składkę PRSI przez 39 tygodni. Z pracy trzeba odejść na macierzyński najpóźniej 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Pozdrawiam.

Offline #4 makuar

makuar

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 152 postów

Napisano 14 kwiecień 2008 - 08:57

Witam. Aby otrzymać zasiłek macierzyński należy mieć płaconą składkę PRSI przez 39 tygodni. Z pracy trzeba odejść na macierzyński najpóźniej 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Pozdrawiam.

bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytania ale nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz:nie ukrywam,że praca w pizzerii jest dość ciężka (robienie ciasta,praca na piecu,sprzątanie,noszenie cięzkich rzeczy) i co w przypadku gdybym chciała odejść wcześniej np.w piątym lub szóstym miesiącu ciąży?Z informacji na forum wynika że należy odejść najpóźniej dwa tygodnie przed planowanym porodem.Co wtedy z moim zasiłkiem jeśli odejdę znacznie wcześniej?Czy będzie wypłacany dopiero od momentu narodzin dziecka?czy przez te kilka miesięcy od momentu odejścia z pracy do porodu pozostanę bez środków?Proszę o odpowiedź i z góry bardzo dziękuję.

Offline #5 edytaj

edytaj

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 25 postów

Napisano 14 kwiecień 2008 - 09:56

ja jestem w osmym iesiacu i od 5 miesiaca niepracuje, jestem na zwolnieniu lekarskim, zwolnienie placi mi socjal. a co do macirzynskiego to mozesz isc na ten zasilek na 2 do 17 tyg przed porodem. Pamietajac ze macierzynskie masz placone przez 26 tyg, a pozniej niestety trzeba wracac do pracy

Offline #6 constans

constans

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 190 postów

Napisano 14 kwiecień 2008 - 10:59

ja jestem w osmym iesiacu i od 5 miesiaca niepracuje, jestem na zwolnieniu lekarskim, zwolnienie placi mi socjal. a co do macirzynskiego to mozesz isc na ten zasilek na 2 do 17 tyg przed porodem. Pamietajac ze macierzynskie masz placone przez 26 tyg, a pozniej niestety trzeba wracac do pracy

A czy moze wiesz, czy social placi wszystkim na zwolnieniu czy trzeba miec odpowiednio niski dochod?
Po tych 26 tygodniach mozesz jeszcze wziac 16 tygodni dodatkowych, ale juz nieplatnych.

Offline #7 gosia72

gosia72

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisano 13 maj 2008 - 00:17

hej!Jestem teraz w 6 miesiacu ciazy,zmienilam mieszkanie i musze dojezdzac 2 autobusami dziennie okolo 4 godzin.Nie wiem jak dlugo wytrzymam.Mam pytanie:Ile socjal placi tygodniowo na zwolnieniu?Z gory dziekuje :( Czy ktoras z Was ma termin na poczatek wrzesnia i rodzi w Rotundzie?Czekam na kontakt na forum-Gosia

Offline #8 BabaJaga

BabaJaga

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisano 13 maj 2008 - 09:37

A czy moze wiesz, czy social placi wszystkim na zwolnieniu czy trzeba miec odpowiednio niski dochod?
Po tych 26 tygodniach mozesz jeszcze wziac 16 tygodni dodatkowych, ale juz nieplatnych.

Mysle, ze chodzi tu o tzw. health and safety benefit, ktory otrzymuje sie w przypadku, jesli praca jest na nocne zmiany lub za ciezka fizycznie lub niebezpieczna dla kobiety ciezarnej:
http://www.citizensi..._safety_benefit
Ile sie otrzymuje nie wiem, ale moze skontaktuj sie z Social Welfare Office

hej!Jestem teraz w 6 miesiacu ciazy,zmienilam mieszkanie i musze dojezdzac 2 autobusami dziennie okolo 4 godzin.Nie wiem jak dlugo wytrzymam.Mam pytanie:Ile socjal placi tygodniowo na zwolnieniu?Z gory dziekuje ;) Czy ktoras z Was ma termin na poczatek wrzesnia i rodzi w Rotundzie?Czekam na kontakt na forum-Gosia

Nie sadze, by dlugi dojazd do pracy mogl byc uznany za dostateczna przyczyne uzyskania health and safety benefit, tym bardziej, ze nie zalezy on od pracodawcy...

Użytkownik BabaJaga edytował ten post 13 maj 2008 - 09:36

Offline #9 gosia72

gosia72

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisano 13 maj 2008 - 13:05

Mysle, ze chodzi tu o tzw. health and safety benefit, ktory otrzymuje sie w przypadku, jesli praca jest na nocne zmiany lub za ciezka fizycznie lub niebezpieczna dla kobiety ciezarnej:
http://www.citizensi..._safety_benefit
Ile sie otrzymuje nie wiem, ale moze skontaktuj sie z Social Welfare Office

Nie sadze, by dlugi dojazd do pracy mogl byc uznany za dostateczna przyczyne uzyskania health and safety benefit, tym bardziej, ze nie zalezy on od pracodawcy...

sorki,ale chodzi mi o zwolnienie lekarskie,a nie o health and safety benefit.Chyba,jak pojde do lekarza zle sie czujac w 6 miesiacu,to da mi zwolnienie?Tylko chce sie dowiedziec od dziewczyn,ktore sa na zwolnieniu,ile dostaja tygodniowo! :D

Offline #10 BabaJaga

BabaJaga

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPip
  • 735 postów

Napisano 13 maj 2008 - 13:43

sorki,ale chodzi mi o zwolnienie lekarskie,a nie o health and safety benefit.Chyba,jak pojde do lekarza zle sie czujac w 6 miesiacu,to da mi zwolnienie?Tylko chce sie dowiedziec od dziewczyn,ktore sa na zwolnieniu,ile dostaja tygodniowo! :D

Nie wiedzialam, ze jestes chora, myslalam, ze tylko ciezko Ci dojezdzac daleko do pracy bedac w ciazy.
Jesli natomiast jestes chora i otrzymasz zwolnienie lekarskie to albo placi Ci twoj pracodawca (jesli masz to w umowie) albo Social Welfare, jesli spelniasz odpowiednie warunki (ilosc skladek itd). To dotyczy wszystkich osob na dluzszym zwolnieniu lekarskim (za pierwsze 3 dni sie nie dostaje pieniazkow), nie specyficznie kobiet w ciazy.
Dokladna informacje o warunkach i stawkach znajdziesz tutaj:
http://www.citizensi.....lness Benefit

Offline #11 gosia72

gosia72

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisano 13 maj 2008 - 20:19

Nie wiedzialam, ze jestes chora, myslalam, ze tylko ciezko Ci dojezdzac daleko do pracy bedac w ciazy.
Jesli natomiast jestes chora i otrzymasz zwolnienie lekarskie to albo placi Ci twoj pracodawca (jesli masz to w umowie) albo Social Welfare, jesli spelniasz odpowiednie warunki (ilosc skladek itd). To dotyczy wszystkich osob na dluzszym zwolnieniu lekarskim (za pierwsze 3 dni sie nie dostaje pieniazkow), nie specyficznie kobiet w ciazy.
Dokladna informacje o warunkach i stawkach znajdziesz tutaj:
http://www.citizensi.....lness Benefit

Dziekuje bardzo za odpowiedz,pozdrawiam :D ;)

Offline #12 MrsRedhead

MrsRedhead

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 13 maj 2008 - 22:08

wam chyba chodzi o dissability benefit , socjal nalicza go nie za rok obecny a poprzedni czyli jesli chcecie ubiegac sie teraz bedzie to naliczane za rok 2006 jesli macie w owym roku opłacone składki nie ma problemu jesli nie to albo zalatwicie zaswiadczenie ze opłacałyscie je w Polsce w roku 2006 albo nici z benefitu.
www.mrsredhead-foto.comhttp://www.facebook.com/pages/MrsRedHead-photography/330751547297

PLka
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.