Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

urlop macierzynski

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

Offline #1 zasadka

zasadka

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 112 postów

Napisano 21 styczeń 2008 - 06:03

Czy jest ktos kto orientuje sie jak nalicza sie tu miesiace pracy aby otrzymac urlop macierzynski. Od maja pracuje w firmie i wiemm ze potrzebne mi jeszce 2 miesiace by mie 39 tyg. Ale zastanawiam sie nad zmian pracy czy w zwiazku gdybym teraz zmienial prace to moglabym zsumowac przpracowane 31 tygodni i te 8 tyg w nowej pracy i czy tak samo by mi sie nalezal w nowej pracy urlop macierzynski czy wowczas bym musila tylko zglosic sie do socjala a z pracy nic bym nie dostala. Jestem w tym temacie zielona a przeczytane artykuly niewiel daja i sa jakos niezrozumiale napisane. prosze o pomoc.

Offline #2 mkiggy

mkiggy

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 4
  • Pip
  • 161 postów

Napisano 21 styczeń 2008 - 07:16

Czy jest ktos kto orientuje sie jak nalicza sie tu miesiace pracy aby otrzymac urlop macierzynski. Od maja pracuje w firmie i wiemm ze potrzebne mi jeszce 2 miesiace by mie 39 tyg. Ale zastanawiam sie nad zmian pracy czy w zwiazku gdybym teraz zmienial prace to moglabym zsumowac przpracowane 31 tygodni i te 8 tyg w nowej pracy i czy tak samo by mi sie nalezal w nowej pracy urlop macierzynski czy wowczas bym musila tylko zglosic sie do socjala a z pracy nic bym nie dostala. Jestem w tym temacie zielona a przeczytane artykuly niewiel daja i sa jakos niezrozumiale napisane. prosze o pomoc.

Liczy sie suma przepracowanych tygodni. Ale dotyczy sie to zarówno Irlandii jak i pracy w Polsce. Generalnie do Twojego urlopu macierzyńskiego najchetniej by wzieli dane za ubiegły rok (2007 jeżeli urlop macierzyński chcesz wziąć w 2008). Jeżeli pracowałać w Polsce to przy wypełnianiu druku o Maternity Leave podajesz tez miejsca pracy i czas pracy w Polsce. Potem oni wyślą Tobie druczek z jeszcze jednym takim samym zapytaniem, pluz z prośbą o Twój NIP Pesel i adres Twojego oddziału ZUS-u. Skontaktuja sie sami z nim zzeby ustalić Twoje prawo do zasiłku. Jednocześnie Twój okres pracy w Polsce może wpłynąć na wysokość Maternity Benefit (raczej tylko nieznacznie w góre ale zawsze).
Podanie o Maternity Leave należy złożyc najpóźniej na 6 tyg przed planowaną datą rozpoczęcia, a rozpocząć mozesz nawet miesiąc przed planowaną datą porodu. Urlop macierzyński trwa ok. 6 miesiecy płatnych (niestety nie pamietam ile jeszcze potam mozna wziac bezpłatnego). Kase od poczatku dostajesz z Sociale a nie od pracodawcy. Kwoty ktore bedziesz otrzymywala sa zalezne od Twoich zarobków i wynaoszą 70% Twoich zarobków ale nie mniej niż ok. 210€ i nie wiecej niż ok. 270€ na tydzień. w razie pytań wal smialo

Offline #3 MikuruAsahina

MikuruAsahina

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 911 postów
  • Miejscowość:zza lustra

Napisano 21 styczeń 2008 - 08:47

Tu reszta potrzebnych informacji:
http://www.citizensi...set_language=pl
http://www.citizensi...maternity_leave

Offline #4 zasadka

zasadka

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 112 postów

Napisano 22 styczeń 2008 - 05:24

Tu reszta potrzebnych informacji:
http://www.citizensi...set_language=pl
http://www.citizensi...maternity_leave

Chcialm jeszce zapytac czy wiec jezeli od maja 2007 roku pracowalm tylko w irlandii u jednego pracodawcy do teraz i chcial;by, mienic prace to czy z kolejnej po przepracowaniu 2 miesiecy moglabym zsumowac te tygodnie ogolnej pracy w irlandii i strac sie o urlop macierzynski????

Offline #5 mkiggy

mkiggy

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 4
  • Pip
  • 161 postów

Napisano 22 styczeń 2008 - 08:04

Chcialm jeszce zapytac czy wiec jezeli od maja 2007 roku pracowalm tylko w irlandii u jednego pracodawcy do teraz i chcial;by, mienic prace to czy z kolejnej po przepracowaniu 2 miesiecy moglabym zsumowac te tygodnie ogolnej pracy w irlandii i strac sie o urlop macierzynski????

jak najbardziej. jezeli wyjdzie Ci suma przepracowanych tygodni potrzebnych do wziecia macierzynskiego. o ile dobrze pamietam to 39.

Offline #6 papinka

papinka

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 36 postów

Napisano 22 styczeń 2008 - 10:19

jak najbardziej. jezeli wyjdzie Ci suma przepracowanych tygodni potrzebnych do wziecia macierzynskiego. o ile dobrze pamietam to 39.

male sprostowanie: przy ustalaniu uprawnien do zasilku biora pod uwage okres 12 miesiecy przed (musi byc 39 tygodni w ciagu 12 miesiecy przed rozpoczeciem urlopu), natomiast co do wysokosci zasilku rozpatruja twoje skladki z 2006 (jesli zaczniesz w 2008) A na urlop mozna przejsc najwczesniej juz 16 tygodni przed planowanym terminem porodu. Najnizsza stawka zasilku to w 2008 roku 221,80 Euro.

Offline #7 Apsik!

Apsik!

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 4 postów
  • Miejscowość:Dublin
  • Zainteresowania:Motoryzacja.

Napisano 23 styczeń 2008 - 12:19

Ja tez mam pytanko ! Jesli w 2006 mam oplacone 9 skladek a w 2007 34 skladki po czym w sierpniu zostałam zwolniona z pracy i do dnia dzisiejszego nie pracuje czy naleza mi sie jakiekolwiek pieniadze z Socjal Welfare. (Termin porodu mam na koniec marca).Jesli tak to jakie wnioski powinnam wypełnic i złozyc aby takowe otrzymac? Z gory dziekuje za odpowiedz.

Offline #8 MikuruAsahina

MikuruAsahina

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 911 postów

Napisano 23 styczeń 2008 - 12:46

Ja tez mam pytanko ! Jesli w 2006 mam oplacone 9 skladek a w 2007 34 skladki po czym w sierpniu zostałam zwolniona z pracy i do dnia dzisiejszego nie pracuje czy naleza mi sie jakiekolwiek pieniadze z Socjal Welfare. (Termin porodu mam na koniec marca).Jesli tak to jakie wnioski powinnam wypełnic i złozyc aby takowe otrzymac? Z gory dziekuje za odpowiedz.

Urlop i zasilek macierzynski nalezy sie kobietom pracujacym.

Offline #9 anetkaa

anetkaa

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 86 postów

Napisano 23 styczeń 2008 - 12:58

Witajcie!!

Moze ktos wie jak to jest, ze czasami firma tez placi jakas czesc wyplaty jezeli pracownik jest na maternity leave??
Ja pracuje w typowo irl firmie i z tego co sie dowiedzialam to trzeba tu przepracowac 5 lat zeby dostac jakies pieniazki.
Od czego to zalezy? Czy tak ma kazda firma???

Aneta

Offline #10 MikuruAsahina

MikuruAsahina

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 911 postów

Napisano 23 styczeń 2008 - 13:25

Witajcie!!

Moze ktos wie jak to jest, ze czasami firma tez placi jakas czesc wyplaty jezeli pracownik jest na maternity leave??
Ja pracuje w typowo irl firmie i z tego co sie dowiedzialam to trzeba tu przepracowac 5 lat zeby dostac jakies pieniazki.
Od czego to zalezy? Czy tak ma kazda firma???

Aneta

Pracodawca nie ma obowiazku placic ani za zwolnienia lekarskie ani za urlop macierzynski. Jest to tylko i wylacznie jego dobra wola, ze placi, w jakiej wysokosci placi i pracodawca decyduje jakie trzeba spelniac warunki. Oczywiscie kazda z firm moze miec inne regulacje, warunki, wysokosc swiadczenia itp. Wszystko powinnas miec zawarte w swojej umowie o prace lub w regulaminie firmy.

Offline #11 Apsik!

Apsik!

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 4 postów
  • Miejscowość:Dublin
  • Zainteresowania:Motoryzacja.

Napisano 23 styczeń 2008 - 14:01

Moje pytanie nie było o urlop macierzyński i macierzynskie bo jestem swiadoma,ze takiego nie otrzymam z przyczyn Tobie i Mi dobrze wiadomych . Moje pytanie dotyczyło jakichkolwiek pieniedzy ,które mogłyby mnie wspomóc w czasie ciazy i po. Wkońcu mam oplacona odpowiednia ilość składek tylko nie wiem czy taka ilość pozwala mi aby sie starac o takowa zapomoge.Jeśli tak to chciałabym wiedzieć jakie musiałabym wypełnic wnioski.Dodam jeszcze(wcześniej o tym nie wspominałam ),że w świetle prawa po porodzie bede samotna matka( mam chłopaka tylko,że nie jesteśmy po ślubie) .

Offline #12 Oshkosh

Oshkosh

Nowicjusz

• Validating
  • 0
  • Pip
  • 206 postów

Napisano 23 styczeń 2008 - 15:10

Moje pytanie nie było o urlop macierzyński i macierzynskie bo jestem swiadoma,ze takiego nie otrzymam z przyczyn Tobie i Mi dobrze wiadomych . Moje pytanie dotyczyło jakichkolwiek pieniedzy ,które mogłyby mnie wspomóc w czasie ciazy i po. Wkońcu mam oplacona odpowiednia ilość składek tylko nie wiem czy taka ilość pozwala mi aby sie starac o takowa zapomoge.Jeśli tak to chciałabym wiedzieć jakie musiałabym wypełnic wnioski.Dodam jeszcze(wcześniej o tym nie wspominałam ),że w świetle prawa po porodzie bede samotna matka( mam chłopaka tylko,że nie jesteśmy po ślubie) .

Tylko radze uwazac z tym okresleniem 'samotna matka' bo znam przypadek kiedy siostra srodowiskowa wpadla z niespodziewana wizyta i zastala konkubenta mieszkajacego z juz w swietle prawa "niesamotna matka". Mozna miec problemy.
Tu jest link gdzie znajdziesz informacje dla samotnych rodzicow- pozdrawiam:
http://www.welfare.i.../loneparent.pdf

Offline #13 basiulasm

basiulasm

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 lipiec 2008 - 20:30

czesc Zasadka :lol: pisze do Ciebie gdyz widze ze sporo wiesz o macierzynskim przyznawanym w Irlandii, zaczynam od samego poczatku
pracuje tu juz od maja 2007r az do dzis, wlasnie jestem w 15 tyg ciazy i dowiedzialam sie od kolezanki o maternity benefit... i tu sie zaczelo :lol: do dzis nie wiem czy pracuje legalnie, szef mowi ze tak, ze placil mi skladki PRSI od sierpnia 2007 az do dzis, ale P60 nie dostalam. jak sie okazalo on nawet nie mial mojego pps numeru wiec jak jest mozliwe ze te skladki byly oplacane? nie mam pojecia gdzie to mozna sprawdziC:(((

Offline #14 basiulasm

basiulasm

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 lipiec 2008 - 20:30

czesc Zasadka :lol: pisze do Ciebie gdyz widze ze sporo wiesz o macierzynskim przyznawanym w Irlandii, zaczynam od samego poczatku
pracuje tu juz od maja 2007r az do dzis, wlasnie jestem w 15 tyg ciazy i dowiedzialam sie od kolezanki o maternity benefit... i tu sie zaczelo :lol: do dzis nie wiem czy pracuje legalnie, szef mowi ze tak, ze placil mi skladki PRSI od sierpnia 2007 az do dzis, ale P60 nie dostalam. jak sie okazalo on nawet nie mial mojego pps numeru wiec jak jest mozliwe ze te skladki byly oplacane? nie mam pojecia gdzie to mozna sprawdziC:((( jesli m

Offline #15 basiulasm

basiulasm

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 lipiec 2008 - 20:47

pracuje tu juz od maja 2007r az do dzis, wlasnie jestem w 15 tyg ciazy i dowiedzialam sie od kolezanki o maternity benefit... i tu sie zaczelo :lol: do dzis nie wiem czy pracuje legalnie, szef mowi ze tak, ze placil mi skladki PRSI od sierpnia 2007 az do dzis, ale P60 nie dostalam. jak sie okazalo on nawet nie mial mojego pps numeru wiec jak jest mozliwe ze te skladki byly oplacane? nie mam pojecia gdzie to mozna sprawdziC:((( jesli mnie

Liczy sie suma przepracowanych tygodni. Ale dotyczy sie to zarówno Irlandii jak i pracy w Polsce. Generalnie do Twojego urlopu macierzyńskiego najchetniej by wzieli dane za ubiegły rok (2007 jeżeli urlop macierzyński chcesz wziąć w 2008). Jeżeli pracowałać w Polsce to przy wypełnianiu druku o Maternity Leave podajesz tez miejsca pracy i czas pracy w Polsce. Potem oni wyślą Tobie druczek z jeszcze jednym takim samym zapytaniem, pluz z prośbą o Twój NIP Pesel i adres Twojego oddziału ZUS-u. Skontaktuja sie sami z nim zzeby ustalić Twoje prawo do zasiłku. Jednocześnie Twój okres pracy w Polsce może wpłynąć na wysokość Maternity Benefit (raczej tylko nieznacznie w góre ale zawsze).
Podanie o Maternity Leave należy złożyc najpóźniej na 6 tyg przed planowaną datą rozpoczęcia, a rozpocząć mozesz nawet miesiąc przed planowaną datą porodu. Urlop macierzyński trwa ok. 6 miesiecy płatnych (niestety nie pamietam ile jeszcze potam mozna wziac bezpłatnego). Kase od poczatku dostajesz z Sociale a nie od pracodawcy. Kwoty ktore bedziesz otrzymywala sa zalezne od Twoich zarobków i wynaoszą 70% Twoich zarobków ale nie mniej niż ok. 210€ i nie wiecej niż ok. 270€ na tydzień. w razie pytań wal smialo

...jesli nie placil PRSI, to czy jest mozliwe ze oplaci mi w tym roku te 39 tyg i dostane ten maternity? w sumie to on musi wypelnic mi papiery,sam nie powinien sie pograzac jesli praca jest nieleglna. w razie czego pracowalam legalnie w polsce od lutego2006 do marca 2007, slyszalam ze wystarczy tylko swiadectwo pracy przetlumaczone na angielski ze wszystkimi pieczatkami, jesli n ic nie wyjdzie ze skladkami z irlandii to moge dostac maternity na polska prace? i jesli dalej nie bede pewna co do tych irlandzkich skladek to czy powinnam wysylac do nich razem z tym formularzem moje swiadectwo z polski ??? wszystko jest takie pokrecone... eh mam nadzieje ze cos mi pomozesz, bardzo cie prosze, jesli bys mogla to odpisz tu i skopiuj i wyslij na moje gg 3553308 pozdrawiam i czekam na wiadomosc :lol:))

Offline #16 HannibalLecter

HannibalLecter

Guru

• Użytkownik forum
  • -7
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5429 postów

Napisano 13 lipiec 2008 - 05:54

www.revenue.ie
z lewej strony menu wybierasz - CONTACT DETAILS , otwiera sie nowe okno, tam z pierwszego akapitu od gory wybierasz CONTACT LOCATOR, nastepnie wpisujesz swoj nr pps - i system pokazuje Ci, gdzie jest Twoj urzad podatkowy, i jaki tam nr telefonu.

Dzwonisz na linie - zautomatyzowany system pyta sie Ciebie o twoj nr PPS i zadaje kilka pytan, po ktorych musisz powtorzyc to co cie interesuje. Opcja ostatnia " None of these " - ktora zapewne bedziesz musiala powtorzyc i wtedy polacza cie z urzednikiem.

Zadajesz krotkie pytanie - jakie sa rekordy na temat skladek z Twojej firmy, czy jestes prawidlowo rozliczana. zapytaj sie tez o p60 - kiedy zostalo wyslane, daj im znac, ze ty go nie masz ( dziwne ze dopiero teraz sobie o tym przypomnialas, bo to powinnas dostac pol roku temu)
Jesli pracodawca nie rozlicza sie z urzedem podatkowym ( btw dostajesz payslipy ? ) no to juz wszystko zalezy od tego jak to sobie rozegrasz. zacznij od tego ze jestes w ciazy - i ze wiesz ze nie ma odprowadzonych skladek na Ciebie, daj mu czas np tydzien na zalatwienie formalnosci jesli

a) wyrzuci cie z pracy - prawnicy chocby i Polscy np Marcin Szulc tylko czekaja na takie historie.
:P wyrzuci cie z pracy i nie zarejestruje cie w revenue - pracodawca ma jeszcze bardziej przechlapane ( od Ciebie zalezy tylko jak bardzo go pograzysz ( jakies dowody ze pracujesz itd itp)

No ale generalnie - pracodawcaa powinien cie zarejestrowac, jesli tego nie zrobi - dzieki prawnikowi bedziesz miala az nadto pieniazkow na poczatkowy okres wychowywania dziecka.

Offline #17 wioliii

wioliii

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 22 marzec 2009 - 12:37

wtam wszystkich potrzeebuje pomocy mam dopiero 19 lat od 13 listopada pracuje na part time jestem w 2 miesiacu ciazy czy nalezy mi sie urlop macierzynski i jakies dofinanowanie dla samotnych matek prosze opmozcie :D :) :D ;) :D :D moj e mail wioliii@interia.pl pozdrawiam wiola

Offline #18 rainka73

rainka73

Działacz

• Użytkownik forum
  • 2
  • PipPipPipPip
  • 1586 postów

Napisano 22 marzec 2009 - 13:00

wtam wszystkich potrzeebuje pomocy mam dopiero 19 lat od 13 listopada pracuje na part time jestem w 2 miesiacu ciazy czy nalezy mi sie urlop macierzynski i jakies dofinanowanie dla samotnych matek prosze opmozcie :D :) :D ;) :D :D moj e mail wioliii@interia.pl pozdrawiam wiola

macierzynski Ci sie nie bedzie nalezal bo trzeba przepracowac pelnych 12 miesiecy by miec do niego uprawnienia

one parent tez nie bo nie spelnisz warunku habitual residency chyba ze jestes w ROI pelne 2 lata i mozesz to udowodnic - sam nr PPS nie wystarczy

Offline #19 gosia72

gosia72

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPip
  • 503 postów

Napisano 22 marzec 2009 - 14:36

Rainka73 nie masz racji.Trzeba miec 39 oplaconych skladek w ciagu 12 miesiecy przed przejsciem na macierzynski.I uwazam,ze Wioliii bedzie sie nalezal,bo do przejscia na macierzynski "uzbiera"39 skladek PRSI.Jesli sie myle,poprawcie mnie.

Offline #20 rainka73

rainka73

Działacz

• Użytkownik forum
  • 2
  • PipPipPipPip
  • 1586 postów

Napisano 22 marzec 2009 - 15:47

Rainka73 nie masz racji.Trzeba miec 39 oplaconych skladek w ciagu 12 miesiecy przed przejsciem na macierzynski.I uwazam,ze Wioliii bedzie sie nalezal,bo do przejscia na macierzynski "uzbiera"39 skladek PRSI.Jesli sie myle,poprawcie mnie.

nie, znajoma pracowala 11 miesiecy i nie dostala macierzynskiego ...

poza tym by dostac ten macierzynski w 2009 roku trzeba miec oplacone skladki z 2007, a 2008 to tylko na dobicie czego brakuje :

if you are going on maternity leave in 2009, the relevant tax year is 2007 and the year following that is 2008.

Użytkownik rainka73 edytował ten post 22 marzec 2009 - 15:54

PLka
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.