Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Prawko na skuter

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

Offline #1 wariatlbl

wariatlbl

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 56 postów

Napisano 07 październik 2007 - 19:54

witam

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnic, czytałem troszke o tym jak zdawac prawko w ie, lecz za bardzo nie rozumiem dlaczego piszą tutaj na forum, że jesli ma ktos okazje robic prawko na skuter w polsce to niech robi, czy karta motorowerowa ktora w polsce pozwala mi jezdzic na skuterze do 50cmm*, pozwala mi też jezdzic tutaj w irlandii? czy w irlandii musze robic oddzielne prawko na kategorie do 50cmm*??
Proszę mi to wyjaśnic

Z góry dziekuje
Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Jeden Klub:

....Dołączona grafika....

Offline #2 denver666

denver666

Life = online

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPipPipPip
  • 3510 postów

Napisano 07 październik 2007 - 22:01

Kategoria Rodzaj pojazdu Minimalny wiek kierowcy
A Motocykle z bocznym wózkiem lub bez 18
A1 Motocykle z silnikiem o pojemności od 51-125 cm3 i/lub osiągające prędkość ponad 45 km/h oraz o mocy nieprzekraczającej 11 kW, z bocznym wózkiem lub bez 16
M* Pojazdy dwukołowe z silnikiem o pojemności nie większej niż 50 cm3 i/lub osiągające prędkość nieprzekraczającą 45 km/h 16

*Uprawnienia kategorii M przyznawane są automatycznie posiadaczom pełnego prawa jazdy na samochód osobowy (kat. :lol:. Osoby nieposiadające pełnego prawa jazdy kategorii B nie mogą ubiegać się o tymczasowe prawo jazdy kategorii M.

http://www.citizensi...zdy-na-motocykl

Offline #3 wariatlbl

wariatlbl

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 56 postów

Napisano 08 październik 2007 - 14:35

ok wszystko pięknie ładnie, lecz, gdy ja mam w polce wyrobioną karte motorowerową, czy tutaj na takowej mogę jeździć? i mam skuter o pojemności 49cmm*, czy prawo przyczepi sie do mnie, czy jednak karta motorowerowa z polski pozwoli mi bezkonfliktowo poruszać sie po dzielnicach i ulicach Dublina??

Użytkownik wariatlbl edytował ten post 08 październik 2007 - 14:36

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Jeden Klub:

Offline #4 Czipownik

Czipownik

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 98
  • PipPipPip
  • 617 postów

Napisano 08 październik 2007 - 14:44

Obawiam sie ze karta motorowerowa nie jest tutaj honorowana. Gdyby w Polsce bylo prawo jazdy kategorii M to moglbys na polskim prawku jezdzic albo wymienic je na irlandzkie. A tak pozostaje zdawac egzamin tutaj. Zdaj teorie na kategorie M i zacznij jezdzic na provisional licence. W ciagu 2 lat przystap do egzaminu praktycznego na te kategorie. Ubezpieczenie na provisionalu bedzie niestety drozsze ale i tak nie bedzie to taki bol jak przy aucie. Ponadto wolnosc od badan technicznych i mozliwosc tuningu :huh:

Offline #5 wariatlbl

wariatlbl

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 56 postów

Napisano 08 październik 2007 - 14:52

no oki zdanie na kategorie M daje mi mozliwośc poruszania sie motorkiem do 49cm3? jesli mogłbym mi powiedziec jak to przebiega... tylko teoria czy tez i praktyka na ulicy???

Jeden Klub:

Offline #6 denver666

denver666

Life = online

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPipPipPip
  • 3510 postów

Napisano 08 październik 2007 - 18:38

Od czasu wprowadzenia teoretycznego testu na prawo jazdy 11 czerwca 2001 r., kandydat musi uzyskać świadectwo zdania testu teoretycznego, zanim będzie mógł otrzymać swoje pierwsze tymczasowe prawo jazdy na motocykl.

czytałeś link, który podałem.

Według badań międzynarodowych organizacji PISA (Międzynarodowego Programu Oceny Umiejętności Uczniów) i OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) blisko 40% Polaków nie rozumie tego, co czyta, a kolejne 30% rodaków rozumie, ale w niewielkim stopniu. Powodów postępującego otępienia społeczeństwa jest kilka - najważniejszy to zanik nawyku czytania, bezrefleksyjne oglądanie telewizji oraz wzrastające ubóstwo (dzieci wychowywane w biedzie mogą mieć nawet o 9 punktów niższy iloraz inteligencji). Wtórny analfabeta bez większego wysiłku może przejść przez życie i jego ułomność intelektualna specjalnie mu nie przeszkadza. Nie musi czytać gazet, by wiedzieć, co się dzieje na świecie (informacji dostarczają mu telewizja i radio). Po skończeniu szkoły nie musi nawet pisać (listy zastąpiła rozmowa telefoniczna, a życiorys czy podanie pisze rzadko i według schematu). Nawet w instrukcjach obsługi umieszcza się rysunki ułatwiające zrozumienie, co trzeba zrobić. Paradoksalnie, może być "czytelnikiem" prasy - choć tylko telewizyjnej (to najpopularniejsze w Polsce gazety) i brukowej, w której tekst ogranicza się do podpisu pod zdjęciem.

Offline #7 wariatlbl

wariatlbl

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 56 postów

Napisano 09 październik 2007 - 10:18

oki denver .. a dał bys mi moze jakies namiary, gzie to mam zdac... i jak to wogole wyglada.. wytłumacz mi bo ja nie umiem czytac ze zrozumieniem;):lol:

POZDRAWIAM

Jeden Klub:

Offline #8 Czipownik

Czipownik

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 98
  • PipPipPip
  • 617 postów

Napisano 09 październik 2007 - 13:10

Wejdz na http://www.drivingtest.ie i wszystkiego sie dowiesz. Tam rowniez zarejestrujesz sie na egzamin teoretyczny na kategorie M.

Zdaj egzamin teoretyczny, idz z zaswiadczeniem zaliczenia testu do motor tax office w swoim miescie i zloz podanie na prawo jazdy provisional.

Odbierz prawo jazdy. Idz z prawkiem i dowodem rejestracyjnym skutera do ubezpieczalni. I w droge...

Praktycznego nie musisz zdawac. Zacznij po prostu jezdzic a po maksymalnie 2 latach przystap do egzaminu z jazdy. Wez wtedy przedtem pare godzin lekcji, bedziesz jezdzil swoim skuterem przed instruktorem, ktory rowniez sie bedzie poruszal na jednosladzie i bedzie z toba w kontakcie przez interkom. Podobnie bedzie wygladala jazda egzaminacyjna.

Po zaliczeniu testu praktycznego (za rok czy dwa) spadnie ci mocno stawka ubezpieczenia. W miedzyczasie kupuj ksiazke z miejscowymi testami (do nabycia w kazdej ksiegarni) i do roboty. Juz niedlugo bedziesz jezdzic!

Offline #9 RuBu

RuBu

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 135 postów
  • Miejscowość:Ashbourne

Napisano 10 październik 2007 - 20:46

Obawiam sie ze karta motorowerowa nie jest tutaj honorowana. Gdyby w Polsce bylo prawo jazdy kategorii M to moglbys na polskim prawku jezdzic albo wymienic je na irlandzkie. A tak pozostaje zdawac egzamin tutaj. Zdaj teorie na kategorie M i zacznij jezdzic na provisional licence. W ciagu 2 lat przystap do egzaminu praktycznego na te kategorie. Ubezpieczenie na provisionalu bedzie niestety drozsze ale i tak nie bedzie to taki bol jak przy aucie. Ponadto wolnosc od badan technicznych i mozliwosc tuningu ;)

Dziwne bo oni piszą tak:

*Uprawnienia kategorii M przyznawane są automatycznie posiadaczom pełnego prawa jazdy na samochód osobowy ( kat. B ). Osoby nieposiadające pełnego prawa jazdy kategorii B nie mogą ubiegać się o tymczasowe prawo jazdy kategorii M.

Nie mam prawa jazdy, chce jezdzic skuterem do 50cc, nie wykluczam w przyszlosci wiekszego (choc raczej nie) lub zdawania egz. B w ie za rok czy dwa.
Czy moge jezdzic skuterem do 50cc na tymczasowym prawku B?
Czy moge jezdzic skuterem do 50cc na tymczasowym prawku A?
Czy moge jezdzic skuterem do 50cc na tymczasowym prawku A1?

Czym roznia sie testy do powyzszch kategorii?

Użytkownik RuBu edytował ten post 10 październik 2007 - 20:48

Offline #10 denver666

denver666

Life = online

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPipPipPip
  • 3510 postów

Napisano 11 październik 2007 - 19:16

ja rozumiem że tylko pełnego prawa jazdy kat B.

Uprawnienia kategorii M przyznawane są automatycznie posiadaczom pełnego prawa jazdy na samochód osobowy ( kat. B )

i

Osoby nieposiadające pełnego prawa jazdy kategorii B nie mogą ubiegać się o tymczasowe prawo jazdy kategorii M.

Offline #11 wariatlbl

wariatlbl

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 56 postów

Napisano 12 październik 2007 - 00:22

To bez sensu.. jeśli chce jeździ tylko skuterem do 50cc to czemu mam robic prawko na kat.b.. chce zrobic kat M tylko ponieważ chce porusza sie tylko skuterem, jak na razie... Sory ale to "poryte", albo nadal źle rozumiem??
potrzebne jest prawko pełne kat.b aby móc dostapozwolenie na kat.m co = się poruszaniem na skuterku do 50cc?

A więc pytanie kulminacyjne:

"Co do cholery mam zrobi aby bezkonfliktowo porusza się skuterem "do 50cc""...

Użytkownik wariatlbl edytował ten post 12 październik 2007 - 00:27

Jeden Klub:

Offline #12 Czipownik

Czipownik

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 98
  • PipPipPip
  • 617 postów

Napisano 12 październik 2007 - 15:00

Moja narzeczona przeszla cala droge zdobywania uprawnien na skutery. Nie posiadala z Polski prawa jazdy kategorii B, tak wiec nigdy nie miala i dalej nie ma w ogole prawka na samochod. Posiadacze PELNEGO prawa jazdy kategorii B maja automatycznie uprawnienie do jazdy skuterem. NIE TRZEBA miec kategorii B by zdawac na M.Co musisz zrobic? Cofnij sie do moich wczesniejszych postow, bo sa to wiadomosci z pierwszej reki z wlasnego domu, a nie czyjes domysly.Tymczasowe prawa jazdy kategorii A, A1 i B NIE UPRAWNIAJA do jezdzenia skuterem o pojemnosci skokowej silnika ponizej 50 cm3 (kat M).

Offline #13 denver666

denver666

Life = online

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPipPipPip
  • 3510 postów

Napisano 12 październik 2007 - 18:17

widać że dalej problemy :P.
tak jak napisał Pan wyżej, ja mam B i mam automatycznie M ale Ty jeżeli chcesz jeździć skuterem a nie masz B, wyrabiasz sobie M, tyle że skoro masz tą kartę z Polski to idąc tokiem rozumowania przy wymianie prawka Polskiego na Irlandzkie, powinni Ci albo zaakceptować Twoją kartę motorową lub wymienić ją na Irlandzkie prawko M. niestety, w tej kwestii wiedzy żadnej nie posiadam, najlepiej udać sie do najbliższego motor taxu. tak czy siak, wycieczka Cię nie ominie :P

Offline #14 wariatlbl

wariatlbl

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 56 postów

Napisano 13 październik 2007 - 12:59

AaAa.. No to teraz wszystko gra. No i wszystko się wyjaśniło..Dzieki, i tak zrobie wezmę karte motorowerową z polski i zobacze czy da sie jąkos zamienic na kat.m...No i dam wam znac

Pozdrawiam

Użytkownik wariatlbl edytował ten post 13 październik 2007 - 13:00

Jeden Klub:

Offline #15 rZeton

rZeton

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 82 postów
  • Miejscowość:Saggart
  • Zainteresowania:BBall

Napisano 15 październik 2007 - 16:06

Tymczasowe prawa jazdy kategorii A, A1 i B NIE UPRAWNIAJA do jezdzenia skuterem o pojemnosci skokowej silnika ponizej 50 cm3 (kat M).

Akurat co do B to rozumiem, ale dlaczego A i A1?

Ja dzisiaj u[beeep]iłem egzamin na B w Polsce, jednak poprawki nie zrobię, bo juz za tydzień ląduje u brata w Dublinie. Jednak z tego co czytałem na http://www.citizensinformation.ie to chyba jednak podejdę do A, aby móc jeździć odrazu samemu, bo niewiem z kim miałbym uczyć się jazdy jak nie znam tam nikogo z full B.

Mam takie pytanie do zorientowanych
1. Jakie są konsekwecje jazdy na tymczasowym B bez osoby nadzorującej? i Czy Garda jest co do tego restrykcyjna?
2. ------------ || ---------------- ale bez prawa jazdy?
3. długo czeka się na test teoretyczny? pytam, bo zauważyłem, że na praktykę to 35tyg średnia..

Offline #16 denver666

denver666

Life = online

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPipPipPip
  • 3510 postów

Napisano 15 październik 2007 - 18:09

mając tymczasowe prawko, oznacza że jeździć nie umiesz :lol:.

1. raczej sie nie czepiają, chyba że zrobisz wypadek, wtedy na pewno.
2. jazda bez prawka to pewnie gorzej niż punkt 1.
3. tutaj nie wiem.

Offline #17 maniast

maniast

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 9
  • PipPip
  • 390 postów
  • Miejscowość:Offaly

Napisano 06 czerwiec 2009 - 22:35

Hej czy ktoś może mnie oświecić mam kategorie B od 14 lat ale chcę jeździc na motorze. Z uwagi na to że nigdy tego nie robiłam chciałabym zaczącz od skuterów. Co powinnam zrobić ewentualnie zdać żeby na owy skuter do 50cc wsiąść. Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi :D

Offline #18 satoridust

satoridust

we are all one

• Użytkownik forum
  • 171
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • Miejscowość:dublin

Napisano 06 czerwiec 2009 - 23:19

zdaj learner permita dla danej kategorii motocyklowej /wielkosc silnika/
tylko nie wybieraj tej ponizej 50cc bo to bezsens jak chcesz pozniej jezdzic czyms mocniejszym
zdajesz teoretyczny test i masz learner permita
jak dobrze pamietam to mozesz jezdzic motorem do 250cc
jak nigdy nie jezdzilas to kup sobie rower i pojezdzij po miescie
jak juz zalapiesz to mozesz wsiasc na motor
polecam osobiscie yamahe aeroxa
jest niezawodna i ma dobre parametry jazdy
pojezdzisz 6mies i mozesz zdac test praktyczny
i pozniej juz mozesz wybierac wiekszy motor ;-)

Offline #19 maniast

maniast

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 9
  • PipPip
  • 390 postów
  • Miejscowość:Offaly

Napisano 06 czerwiec 2009 - 23:22

Dzięki za info zapomniałam dodać że na rowerze jeżdże doskonale :D . Ale w poniedziałek ide dowiedziec sie o testy

Offline #20 SuperKtos

SuperKtos

Life = online

• Użytkownik forum
  • 8
  • PipPipPipPipPip
  • 4520 postów
  • Miejscowość:Dublin

Napisano 06 czerwiec 2009 - 23:27

na 50ccm prawko B wystarczy,

a learner permit nie ogranicza chyba pojemnosci tylko moc motocykla (33kw?), moze to byc i Hayabusa byle ograniczenie do tej mocy miala...

PLka
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.