Skocz do zawartości

- - - - -

ile urlopu się nalezy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_blokersik_*

Gość_blokersik_*
  • Gość
  • 0

Napisano 20 kwiecień 2007 - 21:07

bardzo nęka mnie pewna sprawa.nie wiem ile urlopu mi sie nalezy.czytałem różne opinie jedni mowia że 21 dni drudzy że cztery tygodnie.sam nie wiem .pracuje w sklepie który zajmuje się sprzedażą podlóg i wykładzin oraz montażem (jestem montażystą),pracuje też wszystkie soboty(może ma to jakies znaczenie)a i jestem tu od lutego tego roku,oczywiście najprościej byłoby spytać pracodawce ale ten jak zauważy że nie wiem to mnie może oszkapići np .powiedziec że (tyle ile jemu będzie na reke<czyli jak naj mniej)

Offline #2 kork666i

kork666i

Działacz

• Validating
  • 53
  • PipPipPipPip
  • 2282 postów
  • Miejscowość:Dublin

Napisano 20 kwiecień 2007 - 23:09

Ja mam 22 dni

Offline #3 HannibalLecter

HannibalLecter

Guru

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5429 postów

Napisano 20 kwiecień 2007 - 23:15

pracujac na pelen wymiar godzin przysluguje minimum 20 dni wolnego rocznie

zapytaj szefa - ile ty masz dni, bo niektorzy maja owe 20 , a inni jako bouns od firmy moga iec az do 27 dni wolnego.

np moja kobitka ma 21 dni wolnego, a z kazdym przepracowanym rokiem bedzie dostawala jeden dzien rocznie wiecej az do 27 dni .

Offline #4 vito

vito

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 194 postów
  • Miejscowość:dublin

Napisano 21 kwiecień 2007 - 06:41

witam ,ja posiadam 22 dni urlopu ,,to wszystko zalezy od firmy w ktorej pracujesz ,,twoj boss bedzie wiedzial najlepiej

Offline #5 katarynk@

katarynk@

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • Gadu-Gadu: 5861100
  • Miejscowość:Położenie centralne:D

Napisano 21 kwiecień 2007 - 07:17

bardzo nęka mnie pewna sprawa.nie wiem ile urlopu mi sie nalezy.czytałem różne opinie jedni mowia że 21 dni drudzy że cztery tygodnie.sam nie wiem .pracuje w sklepie który zajmuje się sprzedażą podlóg i wykładzin oraz montażem (jestem montażystą),pracuje też wszystkie soboty(może ma to jakies znaczenie)a i jestem tu od lutego tego roku,oczywiście najprościej byłoby spytać pracodawce ale ten jak zauważy że nie wiem to mnie może oszkapići np .powiedziec że (tyle ile jemu będzie na reke<czyli jak naj mniej)

W tym roku dostalam 3 tyg i 1 tydz (z biegu-sprawy rodzinne) oni mowia ,ze nie ma problemu :)
Jestem, jaka jestem:)

Offline #6 valdie68

valdie68

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 7
  • PipPip
  • 451 postów
  • Gadu-Gadu: 2416608
  • Miejscowość:Ashbourne

Napisano 21 kwiecień 2007 - 08:21

Prawo do urlopu zaczyna byc naliczane od pierwszego dnia rozpoczecia zatrudnienia.

Twoj minimalny urlop roczny wynosi 4 tygodnie pracujace na rok zatrudnienia. Jesli twoj okres zatrudnienia jest krotszy niz rok, przyslugujacy tobie urlop jest rowniez krotszy.

Jesli pracujesz na pol etatu przysluguje ci roczny urlop w zakresie 8% sumy godzin przez ciebie przepracowanych, nie moze on jednak przekroczyc 4 tygodni.

Pracownicy zatrudnieni na pelen etat sa rowniez uprawnieni do dziewieciu swiat publicznych w ciagu roku, w odniesieniu do ktorych wasz pracodawca moze zdecydowac sie na zaoferowanie wam jednej z ponizszych opcji:

- dnia wolnego z pelnym wynagrodzeniem, lub
- innego dnia wolnego w zamian w ciagu miesiaca, lub
- dodatkowego dnia urlopu rocznego, lub
- zaplaty za ten dzien jako za dodatkowy dzien pracy.

Ponizej wyszczegolnionych jest dziewiec swiat publicznych w Irlandii:

(a) Pierwszy Dzien Swiat Bozego Narodzenia
(:) Drugi Dzien Swiat Bozego Narodzenia
© Dzien Swietego Patryka
(d) Poniedzialek Wielkanocny
(e) Pierwszy Poniedzialek maja
(f) Pierwszy Poniedzialek lipca
(g) Pierwszy Poniedzialek sierpnia
(h) Nowy Rok
Jesli chodzi o pracujacych na pol etatu, aby przyslugiwaly im swieta publiczne, musza oni przepracowac minimum 40 godzin w przeciagu 5 tygodni poprzedzajacych swieto.
Open Your Eyes!!! Like a beady eyes ;)

Offline #7 mnich

mnich

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPip
  • 554 postów
  • Miejscowość:Dublin

Napisano 21 kwiecień 2007 - 16:00

[cut]

Ponizej wyszczegolnionych jest dziewiec swiat publicznych w Irlandii:

(a) Pierwszy Dzien Swiat Bozego Narodzenia
( :) Drugi Dzien Swiat Bozego Narodzenia
© Dzien Swietego Patryka
(d) Poniedzialek Wielkanocny
(e) Pierwszy Poniedzialek maja
(f) Pierwszy Poniedzialek lipca
(g) Pierwszy Poniedzialek sierpnia
(h) Nowy Rok
Jesli chodzi o pracujacych na pol etatu, aby przyslugiwaly im swieta publiczne, musza oni przepracowac minimum 40 godzin w przeciagu 5 tygodni poprzedzajacych swieto.

Dorzuce tylko mala poprawke ad f) - pierwszy poniedzialek czerwca, nie lipca.
Dochodzi jeszcze jeden dzien wolny - ostatni poniedzialek pazdziernika. Plus Good Friday oraz 27 grudnia, ale to juz zalezy od firmy.

Offline #8 krywi

krywi

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 22 kwiecień 2007 - 18:42

ile należy się dni uropu (BH) za każdy przepracowny miesiąc, jeżeli pracuje się na kontrakcie przez agnecje (11 miesiecy) w systemie zmianowym (rano, wieczór, soboty niedziele i świeta), tj. 6 dni pracy (3 rano,3 popoludnia)i 3 wolnego - jak wypadnie praca w weekend to pracuje w sobote i niedziele a jak nie to nie...

Offline #9 Eksen

Eksen

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPip
  • 264 postów
  • Miejscowość:SkarĹźysko - Kam. - Cork

Napisano 22 kwiecień 2007 - 19:45

Slyszalem ze za kazdy przepracowany miesiac masz 1.5 dnia urlopu ale nie jestem pewien
Bo to tez zalezy od szefa
Ja mam 28 dni platnego plus 4 ruchome dni tzw. floatings days ktore moge wziac kiedy chce ale musze mu o tym powiedziec 2 tygodnie przed

Offline #10 valdie68

valdie68

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 7
  • PipPip
  • 451 postów

Napisano 22 kwiecień 2007 - 19:57

Ja Was rozumiem, ze Google daleko, ale dwa posty wyzej ciezko zerknac? Rece i nogi sie uginaja.

8% sumy godzin przez ciebie przepracowanych, nie moze on jednak przekroczyc 4 tygodni.

Offline #11 Eksen

Eksen

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPip
  • 264 postów
  • Miejscowość:SkarĹźysko - Kam. - Cork

Napisano 22 kwiecień 2007 - 20:05

Ja Was rozumiem, ze Google daleko, ale dwa posty wyzej ciezko zerknac? Rece i nogi sie uginaja.

8% sumy godzin przez ciebie przepracowanych, nie moze on jednak przekroczyc 4 tygodni.

A dokladniej to co to jest ?

Offline #12 valdie68

valdie68

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 7
  • PipPip
  • 451 postów

Napisano 22 kwiecień 2007 - 20:11

8% nie wiesz ile to jest? Podziel przez 100 i pomnoz przez 8, powinno byc dobrze :P

Offline #13 AdmS

AdmS

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPip
  • 340 postów
  • Miejscowość:teraz Warszawa

Napisano 22 kwiecień 2007 - 20:37

You are entitled to paid annual leave (holidays). The number of holiday days you are entitled to can be calculated in one of the following ways:
  • four weeks, if you work 1365 hours or more per year (equivalent of 34 full weeks of 40 hours)
  • 8% of the hours worked in the Leave Year based within a four week period (max of 4 weeks).
W drugim wariancie za każde 100 przepracowanych godzin przysługuje Ci 8 godzin płatnego urlopu.
Czy teraz jest jaśniej?

Offline #14 krywi

krywi

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 23 kwiecień 2007 - 15:13

Czyli nie ma roznicy, czy ktos pracuje od poniedizlaku do piatku, czy jak przypadnie, czyli czasem w niedziele i swieta, podkresle, ze moja firma nie placi dodatkowo za to, ze pracuje w weekend...
Slyszalem, ze za to, ze sie robi np dwa razy w miesiacu przysluguje stawka urlopowa 2,66 dnia wolnego na miesiac pracy, ja mam 1,66 dnia i chcialbym sie upewnic czy mnie przypadkiem nie robia w ..... (kazdy sobie dopowie).
dzieki za pomoc

Offline #15 valdie68

valdie68

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 7
  • PipPip
  • 451 postów

Napisano 23 kwiecień 2007 - 18:50

[

Czyli nie ma roznicy, czy ktos pracuje od poniedizlaku do piatku, czy jak przypadnie, czyli czasem w niedziele i swieta, podkresle, ze moja firma nie placi dodatkowo za to, ze pracuje w weekend...
Slyszalem, ze za to, ze sie robi np dwa razy w miesiacu przysluguje stawka urlopowa 2,66 dnia wolnego na miesiac pracy, ja mam 1,66 dnia i chcialbym sie upewnic czy mnie przypadkiem nie robia w ..... (kazdy sobie dopowie).
dzieki za pomoc

Nie ma roznicy, to zalezy od przepracowanych godzin, niewazne cze w nocy czy w Nowy Rok. Zeby nie bylo watpliwosc, podam cytat z poradnika z konkurencyjnego portalu, z me.t.o.o.ie, tam takie miesieczne przeliczniki wlasnie.

Jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, dlatego obowiązują nas te same prawa, co innych mieszkańców Zielonej Wyspy. Zapoznaj się z poniższymi regulacjami prawnymi. W razie naruszenia Twoich praw, nie obawiaj się walczyć o swoje. Nie stań się jednym z tych pracowników, których niewiedzę i brak znajomości języka wykorzystują przekonani o swej bezkaralności pracodawcy.

Umowa o pracę

Ustawa z 1994 r. zobowiązuje pracodawców do przedstawienia pracownikowi pisemnego oświadczenia. Musi ona zawierać: imię, nazwisko i adres pracodawcy, miejsce zatrudnienia, stanowisko zatrudnienia, datę rozpoczęcia pracy, przewidywany okres zatrudnienia, wysokość pensji, sposób płatności i termin wypłaty, godziny i dni pracy, informację o przysługującym urlopie.

Ustawa nie dotyczy osób, które pracują krócej niż miesiąc. Pracodawca ma obowiązek wystawić pisemne oświadczenie do dwóch miesięcy od momentu zatrudnienia.

Wynagrodzenie

Od roku 2007 wzrosło minimalne wynagrodzenie - w tej chwili możesz liczyć na minimum 8.30 euro za godzinę.

Czas pracy

Po 4,5 godziny pracy przysługuje Ci 15 minutowa przerwa, po 6 godzinach przysługuje kolejna 15 -minutowa przerwa. Zazwyczaj pracodawcy ustalają godzinną przerwę na lunch podczas normalnego dnia pracy. Maksymalny czas pracy w tygodniu to 48 godzin. Często wyciąga się średnią z 4 miesięcy, czasem z 6 - 12 miesięcy. Więcej informacji.

Urlop

Według prawa irlandzkiego pracownikowi przysługuje od 20 - 25 dni urlopu w ciągu roku. Od tego, kiedy dostaniesz urlop, zależy okres Twojego zatrudnienia. Jeżeli pracujesz powyżej 117 dni, każdego miesiąca przysługuje Ci 1/3 tygodnia wolnego za każdy przepracowany miesiąc, natomiast jeżeli pracujesz mniej niż 117 dni - po miesiącu przysługuje Ci 8% z przepracowanych godzin. Np. jeśli pracujesz 5 dni w tygodniu, masz prawo do 1.67 dnia wolnego po przepracowanym miesiącu, jeżeli natomiast pracujesz 4 godziny w tygodniu - liczba ta zmniejsza się do 1.33 po miesiącu pracy. Pracownik, ktory pracuje w pełnym wymiarze godzin, ma również prawo do wolnego podczas public holiday. Jezeli pracujesz w niepełnym wymiarze godzin, musisz przepracować 40 godzin w ciągu 5 tygodni, z których ostatni przypada przed świętem państwowym. Święta w Irlandii:

1 styczeń

17 marzec- św. Patryka

Poniedziałek wielkanocny

Pierwszy poniedziałek maja

Pierwszy poniedziałek czerwca

Pierszy poniedziałek sierpnia

Pierwszy poniedziałek października

25, 26 grudzień

Jeżeli będziesz zmuszony pracować w któryś z tych dni, pracodawca powinien zapłacić Ci za nadgodziny ( jest to 1/5 wypłaty tygodniowej ), dać Ci inny płatny dzień wolny od pracy lub dodatkowy dzień płatnego urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracujesz w niedzielę, masz prawo do dodatkowego wynagrodzenia lub dodatkowego, płatnego dnia wolnego od pracy.

Offline #16 krywi

krywi

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 25 kwiecień 2007 - 10:45

ok, dziekuje za odpowiedz, to rozwialo moje watpliwosci :)
jeszcze raz dzieki i pozdr!

Offline #17 Bochyn

Bochyn

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 36 postów

Napisano 06 czerwiec 2007 - 12:13

a ja mam pytanie nastepujace,
pracowalem niecale 3 miesiace (bez tygodnia)
czy pracodawca ma obowiazek wyplacic mi za urlop uzyskany w tym czasie?
jeszcze nie policzylem ile to dokladnie wyjdzie godzin.

Offline #18 morgul

morgul

as above so below

• Użytkownik forum
  • 6
  • PipPipPipPipPip
  • 4718 postów

Napisano 06 czerwiec 2007 - 12:21

poltora dnia z malym hakiem za kazdy miesiac
FFF

#19 Gość_raos_*

Gość_raos_*
  • Gość
  • 0

Napisano 06 czerwiec 2007 - 12:25

Zgodnie z prawem unijnym, w calej Unii Europejskiej pracownik musi mieć przynajmniej 20 urlopu rocznie.
Z tego co się orientuje w Irlandii jest to 1,66 dnia miesięcznie (zaokrąglając w górę).
Jeżeli chodzi o prace przez 3 miesiące (rozumiem że praca w pelnym wymiarze godzin), to pracodawca powinien zaplacic za te dni urlopu. Nie orientuję się jak jest z niepelnym miesiącem. Zapytam się i jak się czegoś dowiem, napiszę tutaj.

Offline #20 KASIAZABIELSKA

KASIAZABIELSKA

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 14 czerwiec 2008 - 14:58

Tez mam kłopot z wyliczeniem mojego urlopu wypoczynkowego. Prosze o pomoc wszystkie madre głowy. nie często tu zagladam więc gdyby ktos odpowiedział na maila bede bardzo wdzięczna (katarzynazabielska@wp.pl)

Moje lata nauki:
1999-2004 Liceum Ekonomiczne
2004-2006 Policealne studium Zarządzania i Marketingu

"Lata" :lol: pracy:) :
24.07.2006-31.08.2006 1 miejsce pracy
18.10.2006-30.09.2007 2 miejsce pracy
20.11.2007-do teraz 3 miejsce pracy

z góry bardzo dziękuję :D
pozdrawiam :D

PLka
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.