Skocz do zawartości

Zdjęcie

Emerytura Z Irlandii

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

Offline #1 krywi

krywi

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 07 maj 2006 - 20:03

Witam!
Przyjechalem do Irlandii jakies 2 mies temu, od ponad miesiaca pracuje i jest bardzo fajnie. Kasa leci - a to najwazniejsze (jesli z takim zamiarem sie przylecialo)..
Mam mianowicie pytanie takie:
Jak wyglada sprawa jesli za kilkadziesiat lat bede szedl na emeryture, to czy bedzie mi sie doliczala jakas emeryturka z Irlandii?? bo w sumie tu w Irl to nie zarabiam malo jak na realia Polskie i czy powiedzmy sa jakies szanse, aby chodz czesc terazniejszej pracy w Irlandii byla wynagradzana w postaci emerytury..
Totalnie nie orientuje sie jak to wszystko wyglada, jak dziala system w Irlandii, czy skladki do Funduszu splywaja automatycznie czy nie i jesli to jak to wszystko zalatwic, kto moze pomoc..?
Sadze, ze wiekszosc ludzi sie nad tym nie zastanawia puki maja prace i jest fajnie, ale trzeba pomyslec co bedzie dalej, co z emeryturka..
Prosze o info..

Offline #2 bb75

bb75

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 226 postów
  • Miejscowość:Dublin

Napisano 07 maj 2006 - 20:30

http://www.polskidub...id=341&Itemid=1

Spr??buj zapaliÄ? male??kÄ? ??wieczkÄ? zamiast przeklinaÄ? ciemno??Ä?.

Offline #3 krywi

krywi

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 08 maj 2006 - 07:39

no tak.. przeczytaolem to i jest tam napisane o wszystkim i o niczym... :/

wiem na czym polega Fundusz inwestycyjny, ale interesuja mnie konkrety! Jakie sa fundusze i jak sie to zalatwia...

Offline #4 SuperKtos

SuperKtos

Life = online

• Użytkownik forum
  • 8
  • PipPipPipPipPip
  • 4520 postów

Napisano 08 maj 2006 - 09:53

po 10 latach placenia PRSI bodajze przysluguje nam juz pelna emerytura tutaj (mozna odbierac w dowolnym kraju), jest to ok 160e/tydzien

Offline #5 marcinp

marcinp

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 111 postów

Napisano 08 maj 2006 - 17:55

To nie jest takie proste. Systemy emerytalne wszystkich krajow daza do pewnego rodzaju unifikacji (jak zreszta wszystko inne w Uni). Kiedy osiagniesz wiek emerytalny, dostaniesz emeryture z tego kraju gdzie najwiecej lat przepracowales. Wiec jesli w Polsce popracujesz 11 lat to niestety bedziesz dostawal polska emeryture. Chociaz moze nie niestety bo jednak za kilkadziesiat lat mozliwe ze u nas emerytury beda takie same jak tutaj. A co do irlandzkiej emerytuty minimalnej to wydaje mi sie ze jest troche wyzsza cos powyzej 200 euro na tydzien. Ale nie jestem tego na 100 % pewien, bo ten temat sprawdzalem jakis rok temu.

Offline #6 rogas69

rogas69

Stały bywalec

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPip
  • 683 postów

Napisano 08 maj 2006 - 22:05

tutaj jest sporo informacji
http://www.mps.gov.p...a/emerytura.pdf

Offline #7 SuperKtos

SuperKtos

Life = online

• Użytkownik forum
  • 8
  • PipPipPipPipPip
  • 4520 postów

Napisano 08 maj 2006 - 22:23

sw18 i sw19 z welfare.ie - wszystko o emeryturach tutaj

Offline #8 beatadrz

beatadrz

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 25 postów
  • Miejscowość:Tuam

Napisano 19 luty 2007 - 20:38

Niestety maksymalnie ok 200 euro to rządowa emerytura. Więc szukam tzw 3go filara, czy ktoś płaci w Irlandii?

Offline #9 miriam77

miriam77

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 20 luty 2007 - 01:08

Witam,
Jeśli chodzi o konkretną emeryturę, która będzie wypłacana bez względu na to w którym kraju pracowało się najdłużej to w Irlandii funkcjonuje coś na kształt naszych II filarów przy czym są one całkowicie dobrowolne (hmm to w sumie prawie jak III filar ale zyski są cześciowo zwolnione z podatków). Jest coś takiego jak PRSA - 'Personal Retirement Savings Accounts' czyli plan odkładania pieniędzy na emeryturę :lol: PRSA są prowadzone przez prywatne firmy (jak nasz II filar) i przeważnie pracodawca ma podpisaną umowę z jedną firmą (hmm chyba może mieć i z kilkoma). Możesz ale nie musisz podpisać z taką firmą umowę i ustalić jaką kwotę swoich zarobków chcesz przeznaczyć na przyszłą emeryturę. Kwota będzie automatycznie ściągana z Twojego wynagrodzenia, bo umowa jest sygnowana przez Ciebie, pracodawcę i PRSA "providera" :lol: "Provider" czyli nasz fundusz (inwestycyjny ?) inwestuje nasze pieniądze i potem (na emeryturze) mają być z tego konkretne zyski ( i oby były).
Jeśli się nie mylę to po dwóch latach nabierasz prawo do wypłaty emerytury, czyli musisz pracować w Irlandii min. 2 lata żeby potem odzyskać swoje pieniądze (a wypłata po osiągnięciu wieku emerytalnego - piszą że zwykle od 60-siątki z małymi wyjątkami). Konkretne kwoty i jakie zyski można otrzymać utala się indywidualnie z doradcą, który przeważnie jest na nasze usługi i firma ma do niego kontakt. Nie wiem czy można podpisać umowę z "providerem", który nie ma umowy z naszym pracodawcą.
Dodatkową korzyścią dla osoby podpisującej umowę o odporowadzaniu składek PRSA jest fakt, że liczy się to przy braniu pożyczek w bankach, które często pytają czy posiadamy jakieś "savings" (pytają na pewno przy braniu większych pożyczek sam sprawdziłem).
Ja osobiście skorzystałem z oferty firmy Irishlife http://www.irishlife...e/employee.html
nie wiem czy jest dobra czy zła zobaczymy, wydaje mi się też, że zmieniając pracodawcę mogę zmienić "providera" (pewnie po 2 latach - tego nie doczytałem).
Generalnie mi się podoba chociaż dopiero zacząłem płacić ale obsługę mają dość sprawną i folderów nasłali mi mnóstwo :lol:
Jak by ktoś chciał kontakt do przedstawiciela to mogę podać.
Mam tylko nadzieję że nic nie pokręciłem :lol:

Pozdro
Mir

Offline #10 vivo

vivo

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 20 luty 2007 - 01:25

W zeszlym tygodniu mialem spotanie z kolesiem z irishlife. To jest plan emerytalny przewidziany do odkladania na minimum 10-15 lat. Pracodawca nie ma tu nic do tego. Umowa zostaje zawarta pomiedzy firma ubezpieczeniowa czy emerytalna (jak zwal ta zwal) a pracownikiem. Nie ma narazie mozliwosci transferu wplat dokonanych do ubezpieczyciela w Irlandii np. do Polskiej firmy ale podobno ma byc to ujednolicone. Zyski nie sa zwolnione z podatku ale rzad doplaca do twoich skladek 25% np. chcesz placic 10 euro/tydzien - placisz 7.5e a 2.5 placi rzad irlandii. Kwota uzbierana przez lata pracy zostaje Ci wyplacana po osiagnieciu wieku emerytalnego (w Irlandii - 65lat) na kilka sposobow: jednorazowo, tygodniowkami, miesiecznie czy dwa razy w roku. Oczywiscie wszystkie srodki podlegaja prawu spadkowemu w przypadku smierci beneficjenta. Ten przedstawiciel powiedzial od razu: jesli chcesz tu zostac 5 lat to nie plac PRSA - lepiej odkladaj na konto oszczednosciowe, ale jesli myslisz o dlugofalowym pobycie w kraju to smialo mozesz odkladac. Trzeba miec swiadomosc ze mimo ze to potocznie "savings" to jednak troszke jakby zamrozone ;]

Uzdrawiam
vivo

Offline #11 denver666

denver666

Life = online

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPipPipPip
  • 3510 postów

Napisano 20 luty 2007 - 07:54

Niestety maksymalnie ok 200 euro to rządowa emerytura. Więc szukam tzw 3go filara, czy ktoś płaci w Irlandii?

ale na tydzien a teraz razy 4 i masz 800 jurkow na miesiac, jezeli siedzisz w polsce to ciekawe ilu emerytow ma takie emerytury? :lol:
ja na razie place te male prsi i jakims dziwnym sposobem wrecz zostalem zmuszony (bo nikt mnie nigdy nie pytal) do placenia na emeryture budowlana. ciekawe ile mi z tego kiedys skapnie :lol:. do czasu az nie bedzie mozna przeniesc pieniedzy z irlandii do polski nie bede tutaj placil na prywatna emeryture bo nie zamierzam tutaj zostac do 65 roku zycia a taki jest najczescie przepis jezeli chodzi o wyplacanie tego.

W zeszlym tygodniu mialem spotanie z kolesiem z irishlife. To jest plan emerytalny przewidziany do odkladania na minimum 10-15 lat.

nie wiem ile w tym prawdy ale ja pytalem sie w prau firmach i w kazdej mowili mi ze oczywiscie mozesz odkladac 10-15 lat ale kase dostaniesz dopiero po 65-tym roku zycia.

Offline #12 vivo

vivo

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 20 luty 2007 - 14:18

no tak... wlasnie o to chodzi bo jesli jestes tutaj 10-15 lat to jakos ten kapital wyglada. wyplacaja Ci oczywiscie po osiagnieciu odpowiedniego wieku

Offline #13 miki1

miki1

uĹźytkownik forum

• Użytkownik forum
  • 97
  • PipPipPipPip
  • 2277 postów
  • Gadu-Gadu: 7085593
  • Miejscowość:co. cork/3miasto

Napisano 20 luty 2007 - 14:41

tu miki

lokuje w prsi na razie 100 miesięcznie i systematycznie zamierzam tę kwotę powiekszać.
to na winko jak będę stary i nie Byka a Cinzano.

miki
ja twoj sluga, ja twoi rabotniik

Offline #14 Andrew_Better

Andrew_Better

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 2
  • PipPip
  • 377 postów
  • Miejscowość:Szczecin --> Cork --> Limerick

Napisano 20 luty 2007 - 17:22

lokuje w prsi na razie 100 miesięcznie i systematycznie zamierzam tę kwotę powiekszać.

A ja to glownie inwestuje w tax i tez co roku powiekszam kwote. B.dobry fundusz,co roku sami przysylaja zestawienia. Ogolnie fundusz jest super, polecam!

Pzdr.
http://chomikuj.pl/S...lona_EnergiaRaz lubie?ny lis niecnota dorwa? ma?? mysz u p?ota.Ale poczu? si? bezsilny, bo by? niekompatybilny.

Offline #15 denver666

denver666

Life = online

• Użytkownik forum
  • 0
  • PipPipPipPipPip
  • 3510 postów

Napisano 20 luty 2007 - 17:44

A ja to glownie inwestuje w tax i tez co roku powiekszam kwote. B.dobry fundusz,co roku sami przysylaja zestawienia. Ogolnie fundusz jest super, polecam!

ja tez lubie ten fundusz, w tym roku "zarobilem" 700 jurkow, wlasnie czekam na nie :)

Offline #16 cukiereczek

cukiereczek

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 60 postów
  • Gadu-Gadu: 7636521

Napisano 02 marzec 2007 - 21:36

CYTAT

ja tez lubie ten fundusz, w tym roku "zarobilem" 700 jurkow, wlasnie czekam na nie

opowiedzcie cos wiecej na temat tych inwestycji,jak i gdzie sie do tego zabrac?macie strony tych funduszy?chetnie tez bym zaczela odkladac
dziekuje!

Offline #17 In.quero

In.quero

Nowicjusz

• Użytkownik forum
  • 0
  • Pip
  • 27 postów
  • Miejscowość:Dublin? chyba nie.

Napisano 03 marzec 2007 - 00:05

Witam,

PRSA, czyli 'Personal Retirement Savings Accounts' ma jeden wielki plus.

Panstwo irlandzkie tak bardzo chce namowic Irlandczykow na oszczedzanie na "stare lata", ze postanowilo, ze kazdemu kto sie zdecyduje odkladac kase, podaruje czesc podatku. Jesli placisz 20% Paye i 6% PRSI to razem to te 26% dorzuci do twoich funduszy.
Jesli chcesz odkladac 100euro to panstwo da ci 26euro twojego nieuiszczonego taxu i wplaci na twoj fundusz. Ty placisz reszte.
Nawet lepiej jest jak obejmuje cie podatek 41%, czyli zarabiasz powyzej 34K. Wtedy daja ci 47%.
Czyli jak zdecydujesz sie na 100euro to placisz tylko 53, a panstwo dorzuca 47.
Niektore firmy, jak moja, dodaja 10%, czyli przykladowo przy 100 bedzie to 10.

Wydaje sie to wszystko czystym zyskiem. Jakie beda realia okaze sie za kilkadziesiat lat.
Ale jedno jest pewne. Malo jest inwestycji, gdzie wplacasz polowe z tego co tak naprawde jest inwestowane.

Mam nadzieje, ze to co napisalam jest czytelne.

Pozdr.

Aha. Jesli wracasz do Polandii kase mozna przeniesc do polskiego ubezpieczyciela. :rolleyes:

Offline #18 akson1

akson1

Działacz

• Użytkownik forum
  • 1
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Miejscowość:Spod Warszawy-Frankfurtu-Lodzi-Londynu-Dublina-Kielc
  • Zainteresowania:Polityka Ekonomia Historia Dziennikarstwo

Napisano 03 marzec 2007 - 07:46

W Polsce, aby otrzymac emeryture musisz przepracowac okreslona liczbe lat i osiagnac pewien wiek.
Poniewaz jestesmy w zjednoczonej Europie i coraz czesciej pracujemy w roznych krajach mozemy sobie wybrac, z ktorego pierwszego filaru (z ktorego kraju) chcemy ja otrzymywac.
I tak moze byc tak, ze 10 lat bedziemy pracowac w PL, 10 w Eire, 10 w Anglii, a na 10 ostatnich wrocimy do kraju. Wowczas emeryture te bedzie wyplacal nam polski ZUS, ale mozemy sobie wybrac lata, ktore nam najbardziej odpowiadaja. 10 z Eire, 10 z Anglii, a tylko 5 z PL. I teraz to wyglada tak, ze irlandzki i angielski ZUS wysylaja "ich" czesc emerytury do naszego ZUS-u, a ten ja w przeliczeniu na zlotowki, wyplaca.
W ten sposob otzymujemy te irlandzkie 200E co tydzien przeliczone na zlotowki raz w miesiacu.
*
Przynajmniej tak bylo jak studiowalem :rolleyes:
(Brzmi jednak sensownie, wiec moze nic nie pozmieniali)
Cynizm Optymizm i IroniaTe trzy: z nich zas najwazniejszy jest dystans do samego siebie :)Cyniczny blog w Polsce

Offline #19 Andrew_Better

Andrew_Better

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 2
  • PipPip
  • 377 postów

Napisano 03 marzec 2007 - 13:11

I tak moze byc tak, ze 10 lat bedziemy pracowac w PL, 10 w Eire, 10 w Anglii, a na 10 ostatnich wrocimy do kraju. Wowczas emeryture te bedzie wyplacal nam polski ZUS, ale mozemy sobie wybrac lata, ktore nam najbardziej odpowiadaja. 10 z Eire, 10 z Anglii, a tylko 5 z PL. I teraz to wyglada tak, ze irlandzki i angielski ZUS wysylaja "ich" czesc emerytury do naszego ZUS-u, a ten ja w przeliczeniu na zlotowki, wyplaca.
W ten sposob otzymujemy te irlandzkie 200E co tydzien przeliczone na zlotowki raz w miesiacu.
*
Przynajmniej tak bylo jak studiowalem :)
(Brzmi jednak sensownie, wiec moze nic nie pozmieniali)

Twoj post sklania mnie do zadania kilku pytan. Przyznam, iz nie studiowalem tematu wnikliwie do tej pory, jednak bede musial sie przyjrzec temu
dokladniej.

W ktorym Panstwie zaplaci sie podatek przy wyplacaniu emerytury:
a) bezposrednio przelewanej z Irlandii na rachunek w Polsce,
:rolleyes: wyplacanej za posrednictwem ZUSu?

Sprawa niebagatelna, jesli wziac pod uwage roznice w progach podatkowych w obu krajach.

W jaki sposob ZUS bedzie naliczal przyszla emeryture? Bo w to, ze obnizy swiadczenia polskie ze wzgledu na otrzymywanie takowych z zagranicy nie watpie. Nie mam zaufania do naszego ubezpieczyciela i jego machiny urzedniczej.

Pzdr.
http://chomikuj.pl/S...lona_EnergiaRaz lubie?ny lis niecnota dorwa? ma?? mysz u p?ota.Ale poczu? si? bezsilny, bo by? niekompatybilny.

Offline #20 Andrew_Better

Andrew_Better

Częsty gość

• Użytkownik forum
  • 2
  • PipPip
  • 377 postów

Napisano 05 marzec 2007 - 05:20

po 10 latach placenia PRSI bodajze przysluguje nam juz pelna emerytura tutaj (mozna odbierac w dowolnym kraju), jest to ok 160e/tydzien

Nie do konca masz racje!

Aby otrzymac emeryture panstwowa w oparciu o uzbierane skladki (Contributory State Pension) nalezy spelnic nastepujace kryteria:

1) Nalezy miec oplacone co najmniej 520 pelnych skladek (tygodniowych), co w przyblizeniu oznacza 10 lat pracy

i[

2) Nalezy miec srednia roczna ilosci oplaconych skladek rowna 48 za okres do konca roku w ktorym osiaga sie wiek 66 lat. W przypadku, gdy srednia ta jest mniejsza emerytura ulega zmniejszeniu. Gdy srednia ta spadnie ponizej 10, emerytura nie przysluguje .

Przy stawkach z 2007 emerytura wynosi w zaleznosci od sredniej rocznej ilosci skladek:

a) 48 lub wiecej - 209,30 Euro
:rolleyes: 20 - 47 - 205,20 Euro
c) 15 - 19 - 157,00 Euro
d) 10 - 14 - 104,70 Euro

Przyklad:
Zdzislaw ma 28 lat. 2 lata temu zaczal pracowac w Irlandii. Chce pracowac tutaj jedynie 10 lat, aby nabyc prawo do irlandzkiej emerytury. Pytanie - ile bedzie ona wynosic?

1) Pracujac 10 lat Zdzislaw spelni kryterium 520 skladek.
2) Prace rozpoczal w wieku 26 lat, wiec wiek emerytalny(66 lat) osiagnie za 40 lat.
Ilosc oplaconych skladek 520 dzielimy przez 40, co daje srednia roczna 13

Odp. Zdzislaw otrzyma emeryture w wys. 104,70 Euro. Aby otrzymywal ja w pelnym zakresie (209,30 Euro) musi pracowac w Irlandii 37 lat [(40*48)/52]

Pzdr.

PLka
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.